Take a fresh look at your lifestyle.

2018 Şubat Kira Artış Oranı Belli Oldu

Şubat ayında yapanların kiralarına ne kadar zam gelecek?

0 34

Şubat 2018 kira artış oranı belli oldu. Kira sözleşmesini geçtiğimiz yıl Şubat ayında yapanların kiralarına ne kadar zam gelecek? Ev sahibi ne kadar zam yapabilecek?

Kira sözleşmesini Şubat ayında yapanların kirasına zam zamanı geldi. Peki 2018 Şubat kira artış oranı ne kadar? Ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir?

2018 ŞUBAT KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR
Kira artış oranı Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirleniyor. ÜFE, her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor. ÜFE’nin 12 aylık ortalaması o ayın kira artış oranını belirliyor. Kira artış oranı Şubat 2018 de belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,99, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,66 artış gösterdi.

Buna göre Şubat 2018 kira artış oranı ÜFE’nin 12 aylık ortalaması olan yüzde 15,66. Ev sahibi kiranıza yüzde 15,66 oranında zam yapacak anlamına geliyor. Yeni Borçlar Kanunu’na göre kiraya ÜFE’nin üzerinde zam yapılamaz. Yani Yeni Borçlar Kanunu, kira artış oranını ÜFE ile sınırlamıştır. Yasalara göre ev sahibi ÜFE’nin üzerinde zam yapamaz.

Şimdi gelin kira artış oranı Şubat 2018’i bir örnekle birlikte hesaplayalım.

KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA
Örneğin oturduğunuz evin kirası bin TL olsun. Kira zam oranı yüzde 15,66.. Buna göre;
Kira Bedeli: 1.000 TL
Kira zam oranı: Yüzde 15,66
Zam bedeli: 156,6
Zamlı kira bedeli: 1,156.6 TL.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More