Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

“Abdülmecit’in karşılıksız iyilikseverliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi…”

Padişah Abdülmecit’in Teşvikiye Camii’nde yer alan ‘Nişantaşı Anıtı’ üzerine yazdırdığı bu sözler, ‘Yeni Teşvikiye Mahallesi’ ile Batılı tarzda fakat Batılı buyurganlığından uzak ve özerk bir yaşam tarzı ile Osmanlı bürokratik geleneğinin en şık şekilde bir araya getirilişinin resmi ilanıydı.

0 33

“Abdülmecit’in karşılıksız iyilikse­verliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi…”

Padişah Abdülmecit’in Teşvikiye Camii’nde yer alan ‘Nişantaşı Anıtı’ üzerine yazdırdığı bu sözler, ‘Yeni Teşvikiye Mahallesi’ ile Batılı tarzda fakat Batılı buyurganlığından uzak ve özerk bir yaşam tarzı ile Osmanlı bürokratik geleneğinin en şık şekilde bir araya getirilişinin resmi ilanıydı. Tanzimat Dönemi ruhuyla Abdülmecit tarafından yaratılan Nişantaşı, bugün bile eski tarzdaki dar kaldırımlarıyla herkese kucak açmak konusunda ne Taksim ne de Bağdat Caddesi kadar gönüllüdür.

Muhitin ilk sakinlerinin kendileriyle birlikte getirdikleri bu köklü kültür, bugün bile Nişantaşı’nı İstanbul şehrinin, piyasaların yarattığı dalgalanmalardan en az etkilenen caddesi durumuna kavuşturmaktadır. Gayrimenkul ve Finans alanında hizmet veren ve bu alanda dünyanın en saygın kuruluşlardan biri olarak kabul edilen JonesLangLaSalle’nin 2017 raporunda, Türkiye’nin emlak fiyatları ve kira artışlarından en az etkilenen caddesi olarak Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi gösterilmektedir.  Raporun devamında, 2000’li yıllardan bu yana yayılan AVM kültürünün karşıt kavramı olarak “Cadde Perakendeciliği” kavramı dile getirilmekte ve alışveriş sektöründe cadde perakendeciliğinin daha farklı bir yaklaşım gerektirdiği vurgulanmaktadır. Nitekim AVM ekonomisi çevre kültürünü yok sayan tavrıyla, tüketicileri, AVM yönetimlerinden oluşan sınırlı bir çevrenin hangi dükkânların açılması gerektiği üzerine karar vermesi sonucu oluşturulan ve sanılanın aksine oldukça kısıtlı bir yelpazeye mahkûm etmektedir.

Hal böyle olsa da, söz konusu alışveriş merkezlerinin daha örgütlü olmaları, arkalarında daha güvenilir yatırımcıların bulunması, yapının bir bütün olarak markasına değer biçiliyor olması ve daha da önemlisi hukuk ve finans alanlarından daha etkin faydalanıyor olmaları yatırımcıları bu alanda faaliyet göstermeye daha eğilimli kılmaktadır. Hatta buna, kimsesiz bırakıldıkları için cadde perakendeciliğinin emlak piyasalarında yaratılan spekülasyonlardan doğrudan etkileniyor olmaları da eklenmelidir.

Bu durumda her türlü emlak yatırımında fiyatları etkileyen piyasaların göz ardı ettiği bir unsuru sürekli olarak hatırlamakta fayda vardır. Yatırım yapılacak emlak, piyasalardaki dalgalanmalara karşı gösterdiği direnci, ekonomi dışı parametrelerden almaktadır. Buna verilebilecek en güzel örneklerden biri, güçlü tarihi ve sosyolojik arka planı ile hiçbir zaman eskimeyecek bir marka olan Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesidir. Emlak sektöründe danışmanlık hizmeti veren dünyanın önde gelen şirketlerinden Cushman&Wakefield’ın 2016’da yayınladığı listeye göre Abdi İpekçi Caddesi dünya listesinde metrekare başına en yüksek kira getirisi olan ilk 30 cadde içinde bulunmaktadır. Görüldüğü üzere Abdi İpekçi Caddesi yıllardır, piyasalardaki para dalgalanmalarına karşı dirençli, modern ekonomi piyasalarının olumsuz etkilerinden tarihi ve kültürel fonu sayesinde arî kılınmış, dünya ölçeğinin en nezih yatırım alanlarından biri olmaya devam etmektedir.

Yine de Cadde yatırımcılarının yerel yönetim bazında etkin ve bilinçli örgütlenmeleri ve profesyonel hukuk danışmanlığı almak noktasında daha talepkâr olmaları sektördeki tıkanıklıkları çözmek ve emlak piyasasının spekülasyonlarını bertaraf etmek konusunda en etkili araç olarak gözükmektedir. Abdi İpekçi Caddesinin yatırımcılar için aslında ne ifade etmesi gerektiği noktasında son sözü Kirkegaard şu şekilde söylemektedir: “Hayat geriye bakarak anlaşı­lır, ancak ileriye bakarak yaşanır.”

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.