Listeleri Karşılaştır

“Abdülmecit’in karşılıksız iyilikseverliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi…”

“Abdülmecit’in karşılıksız iyilikseverliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi…”

“Abdülmecit’in karşılıksız iyilikse­verliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi…”

Padişah Abdülmecit’in Teşvikiye Camii’nde yer alan ‘Nişantaşı Anıtı’ üzerine yazdırdığı bu sözler, ‘Yeni Teşvikiye Mahallesi’ ile Batılı tarzda fakat Batılı buyurganlığından uzak ve özerk bir yaşam tarzı ile Osmanlı bürokratik geleneğinin en şık şekilde bir araya getirilişinin resmi ilanıydı. Tanzimat Dönemi ruhuyla Abdülmecit tarafından yaratılan Nişantaşı, bugün bile eski tarzdaki dar kaldırımlarıyla herkese kucak açmak konusunda ne Taksim ne de Bağdat Caddesi kadar gönüllüdür.

Muhitin ilk sakinlerinin kendileriyle birlikte getirdikleri bu köklü kültür, bugün bile Nişantaşı’nı İstanbul şehrinin, piyasaların yarattığı dalgalanmalardan en az etkilenen caddesi durumuna kavuşturmaktadır. Gayrimenkul ve Finans alanında hizmet veren ve bu alanda dünyanın en saygın kuruluşlardan biri olarak kabul edilen JonesLangLaSalle’nin 2017 raporunda, Türkiye’nin emlak fiyatları ve kira artışlarından en az etkilenen caddesi olarak Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi gösterilmektedir.  Raporun devamında, 2000’li yıllardan bu yana yayılan AVM kültürünün karşıt kavramı olarak “Cadde Perakendeciliği” kavramı dile getirilmekte ve alışveriş sektöründe cadde perakendeciliğinin daha farklı bir yaklaşım gerektirdiği vurgulanmaktadır. Nitekim AVM ekonomisi çevre kültürünü yok sayan tavrıyla, tüketicileri, AVM yönetimlerinden oluşan sınırlı bir çevrenin hangi dükkânların açılması gerektiği üzerine karar vermesi sonucu oluşturulan ve sanılanın aksine oldukça kısıtlı bir yelpazeye mahkûm etmektedir.

Hal böyle olsa da, söz konusu alışveriş merkezlerinin daha örgütlü olmaları, arkalarında daha güvenilir yatırımcıların bulunması, yapının bir bütün olarak markasına değer biçiliyor olması ve daha da önemlisi hukuk ve finans alanlarından daha etkin faydalanıyor olmaları yatırımcıları bu alanda faaliyet göstermeye daha eğilimli kılmaktadır. Hatta buna, kimsesiz bırakıldıkları için cadde perakendeciliğinin emlak piyasalarında yaratılan spekülasyonlardan doğrudan etkileniyor olmaları da eklenmelidir.

Bu durumda her türlü emlak yatırımında fiyatları etkileyen piyasaların göz ardı ettiği bir unsuru sürekli olarak hatırlamakta fayda vardır. Yatırım yapılacak emlak, piyasalardaki dalgalanmalara karşı gösterdiği direnci, ekonomi dışı parametrelerden almaktadır. Buna verilebilecek en güzel örneklerden biri, güçlü tarihi ve sosyolojik arka planı ile hiçbir zaman eskimeyecek bir marka olan Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesidir. Emlak sektöründe danışmanlık hizmeti veren dünyanın önde gelen şirketlerinden Cushman&Wakefield’ın 2016’da yayınladığı listeye göre Abdi İpekçi Caddesi dünya listesinde metrekare başına en yüksek kira getirisi olan ilk 30 cadde içinde bulunmaktadır. Görüldüğü üzere Abdi İpekçi Caddesi yıllardır, piyasalardaki para dalgalanmalarına karşı dirençli, modern ekonomi piyasalarının olumsuz etkilerinden tarihi ve kültürel fonu sayesinde arî kılınmış, dünya ölçeğinin en nezih yatırım alanlarından biri olmaya devam etmektedir.

Yine de Cadde yatırımcılarının yerel yönetim bazında etkin ve bilinçli örgütlenmeleri ve profesyonel hukuk danışmanlığı almak noktasında daha talepkâr olmaları sektördeki tıkanıklıkları çözmek ve emlak piyasasının spekülasyonlarını bertaraf etmek konusunda en etkili araç olarak gözükmektedir. Abdi İpekçi Caddesinin yatırımcılar için aslında ne ifade etmesi gerektiği noktasında son sözü Kirkegaard şu şekilde söylemektedir: “Hayat geriye bakarak anlaşı­lır, ancak ileriye bakarak yaşanır.”

img

Yiğit YILDIZ

Yiğit YILDIZ Kimdir? İstanbul üniversitesi hukuk fakültesinden 2010 yılında mezun olmuştur.Lisans eğitimi sırasında,Fransa’nın çeşitli üniversitelerinde Ticaret Hukuku derslerine katılmıştır. Uluslararası Farazi dava yarışmalarında Fransada çeşitli üniversitelerde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini temsil etmiştir.Lisans eğitimi süresince Ticaret Hukuku alanında ulusal ve uluslararası bir çok seminere katılmıştır. Neziroğlu Hukuk Bürosu’nun kurucu ve yönetici ortağıdır. Kurumsal ve Dava işleri biriminde özellikle ticaret hukuku,icra ve iflas hukuku,birleşme ve devralmalar ve yatırımlar (due diligence,yatırım anlaşmaları,hissedarlık anlaşmaları) şirketler hukuk ve tahkim konusunda uzmanlaşmıştır. Yerli ve Yabancı birçok müvekkili idari ,ticari ve tahkim davalarında halen temsil etmektedir.Ayrıca bağlı bulunduğu İş adamları Derneğinde (MÜSİAD) Uluslararası Hukuk Koordinatörü olarak 30 farklı ülkede Hukuk Bürosu ile partnerlik anlaşması imzalamıştır.

İlgili Mesajlar

İnşaat sektöründe son durum

İnşaat sektörünün hızlı olduğu ve ülke olarak Pazar Payımızın yüksek olduğu...

okumaya devam et
tarafından Tekin KOÇOĞLU

Alışveriş Merkezleri ve Algı Yönetimi

Algıyı  yönetmek iletişimi yönetmektir. İletişim, algıyı yönetmek, davranış biçimleri...

okumaya devam et
tarafından Engin YILDIRIM

İş ve Alışveriş Dünyasında ‘Z Kuşağı’ Dönemi

Mobil teknoloji, internet, online alışveriş, sosyal medya, dijital nesil gibi kavramlarla...

okumaya devam et
tarafından Engin YILDIRIM

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.