Listeleri Karşılaştır

Alışveriş yaparken indirimli ürünlere dikkat edin!

Alışveriş yaparken indirimli ürünlere dikkat edin!

Eğilin, esneyin, hareket halinde kıyafetin duruşunu gözleyin. İç dikişin vücudunuza dokunuşunu hissedin, rahat mısınız?

Tatİşçilik ve dikişlerin kalitesini kontrol edin -etekler, astarlar, düğmeler, fermuarlar yerli yerinde ve sağlam mı?-. Soyunma odasındaki aynalardan en az 2,5 – 3 metre uzaklaşarak kendinize uzaktan bakın.

Kıyafetin duruşu içinize sindiyse, bu kıyafeti başka hangi alternatiflerle değerlendirebilirsiniz, dolabınızdaki kıyafetlerle giyebilir misiniz? Listenizde yer alamayan ek alışverişler yapmak zorunda kalır mısınız? Bunun için yeterli bütçeniz var mı?

Bu soruları kendinize sorduktan sonra kıyafete bir kez daha alıcı gözüyle bakın. Herhangi bir yerinde sarkma, sökük, eksik dikiş ya da düğme, fermuar var mı? Her şey tamamsa bir de kumaşı gözden geçirmek gerekir. Bu kumaşı rahat giyebilir misiniz? Teninizi rahatsız eder mi? Kir tutar mı? Temizliği ve ütüsü rahat mı, yoksa her defasında kuru temizleme maliyeti ve zahmetiyle uğraşmanız mı gerekecek? Hayat tarzınız hakkında gerçekçi olun, günlük hayatınızı gözden geçirin ki sizi zorlayacak bir kumaşla uğraşmak zorunda kalmayın.

AileGelelim tadilatlara… Öncelikle üzerinize uymayan kıyafetlere terzi dokunuşu gerektiğini kabullenin, özellikle biz kadınlar hazır giyim söz konusu olduğunda bu fikre daha sıcak bakmak zorundayız… Basit tadilatlar gereken kıyafetler sözkonusu olduğunda mağazanın terzisinden yardım almak pratik bir çözüm olur, ama boy kısaltmaları, bel daraltmaları dışında çok büyük tadilat gerektiren kıyafetler sözkonusu olduğunda iki kere düşünün. Örneğin, dikişle içeri alınabilecekten daha fazla bolluk olduğunda ya da çok şeffaf kumaşlar, örgüler ya da deriler sözkonusu olduğunda tadilat daha riskli olur.

İndirimde alışveriş sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da aşırı detaylı son moda kıyafetler. Sezon sonunda ne kadar indirime girmiş olurlarsa olsun, bir yıl sonra hiç görülmeyecek kıyafetlere gereğinden fazla para harcamayın. Gelecek sezon tamamen silinip gidecek bir renk ya da desende kıyafetle demode bir görüntü sergilemek yerine özellikle daha uzun vadeli kullanılabilecek renk ve stillerde kıyafetlere yatırım yapın.

Slim woman measuring her thin waist
Slim young woman measuring her thin waist with a tape measure, close up

Renk demişken sizi tamamlayan renkleri özellikle yüzünüze yakın kıyafetleri seçerken aklınızda tutun. Kıyafetlerinizin, aksesuarlarınızın ve makyaj malzemelerinizin renklerinin sizinle uyum içinde olması sizi daha görünür kılar. Sizinle giysileriniz arasında bu renk uyumu eksik olduğundaysa kıyafetlerinizin rengi sizin önünüze geçer, siz değil üzerinizdeki renkler göze batar, ama siz kaybolursunuz.,

Eğlenceli AlışverişHangi renkler sizi tamamlayan renkler, işte bu cildinizin tonuna, saçlarınıza hatta göz renginize bakılarak yaptığımız bir analizdir. Bulmaya çalıştığımız size yakışan renkler daha soğuk, mavi ve pembe bazlı renkler mi yoksa daha sıcak sarı bazlı renkler mi? Elbette sadece bu kadar da değil, parlak , canlı renkler mi, ya da daha mat, soluk renkler mi… Siz yine de moda dergilerinin yılın rengi ilan ettiği renge küsmeyin elbette, size en çok yakışan doğru tonunu bulun sadece.

Aksesuarları da unutmayın, kıyafetlerinizi canlandıracak, renklendirecek aksesuarlar alışverişin bir parçası. Yaz akşamları için hafif şallar, sandalet tarzı ayakkabılar, küpeler, kolyeler… Klasik kesimlerde kıyafetlerinizi güncellemenin en ekonomik ve kolay yolu aksesuarlar… Bu yazın aksesuarlarının boyutlarının geçen sezonlara göre daha büyük olduğunu daha önce de yazmıştım, artık her yerde göre göre gözler de alıştı.

Eğlenceli Alışveriş KadınlarAkıllı alışveriş yaparken de eğlenmek hakkımız, kıyafetlerimiz arasında bize heyecan verecek, tarzımızı ve vücut tipimizi tamamlayan sezon modası kıyafetlerde gerekli tabi. Her şey vazgeçilmez klasikler ve aksesuarlardan ibaret değil. Çok içinize sinen, aynada gözlerinizi alamadığınız, adeta vurulduğunuz birkaç kıyafeti de gönül rahatlığıyla kasaya doğru giderken yanınıza alın elbette.

Araştırmalar biz kadınların kıyafet alışverişlerimizi ani kararlara dayanarak yaptığını söylüyor. Peki ya sonrası! Dolapta asılı giyilmeyi bekleyen kıyafetler, bir türlü hiçbir şeyle uydurulamayan ayakkabılar, ucuzluktan kapatılmış ama nedense bir türlü içimize sinmeyen etekler, bluzlar… Bu defa kasaya yönelmeden önce aldıklarınızı bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz?

img

Emlak Manset

İlgili Mesajlar

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesaplaması kişinin sigortaya başlangıç tarihi ve prim gün sayısına göre kanunla...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Dijital Çağın Madeni; Kişisel Verileri Koruma

Günlük hayatımızda birçok finansal veya diğer başkaca işlemleri gerçekleştirirken, bilinçsiz olarak kimlik bilgileri, kredi kartı numaraları veya adres bilgileri gibi kişisel verilerimizi kullanıyoruz.

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

İmar Barışı yeniden gündemde

İmar Barışı ile ilgili olarak da çalışmalar yürüten EVA Gayrimenkul Değerleme‘nin Proje...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.