Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ankara'da ofis balonu yok yabancı var

0 22

Başkent Ankara’da yeni nesil iş merkezi sayısının son 2-3 yıldan bu yana ciddi şekilde artması, ‘stok fazlası olabileceği’ iddialarını da beraberinde getiriyor. İnşaat sektörü temsilcileri ise, olası bir arz fazlalığı sorununun, kentte ikamet eden ve yatırımlarını Ankara’ya yönlendiren yabancılarla çözülebileceği görüşünde…

Ankara'da ofis balonu yok yabancı var
Ankara’da ofis balonu yok yabancı var

Şu an için Ankara’da ‘ofis balonu’nun söz konusu olmadığının altını çizen BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, yeni nesil ofis ihtiyacının 10 yıl daha devam edeceğinin altını çizdi.

Başkent iş dünyasındaki dönüşümün tamamlanma sürecinin süreceğini vurgulayan Bezci, “Eskiden apartman dairelerine sıkışan firmalar, bu alışkanlığı çoktan aştı. Artık firmalar ofislerinin plaza ve iş merkezlerinde olmasını istiyor. Bu da daha fazla iş merkezi ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Ancak özellikle birkaç yıldan bu yana sayıları artan plazaların bir noktadan sonra doygunluğa ulaşacağı, arz fazlası oluşacağı yönünde endişeler var. Ben bu durumun doğru olmadığını düşünüyorum. ‘Ankara’daki ofis stoku nasıl erir?’ sorusunun cevabının ‘yabancı firmalar’ olduğuna inanıyorum” dedi.

Bezci, Ankara iş dünyasının yanı sıra kente yatırım yapan yabancıların da ofisler için plazalara yöneldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hükümetin inşaat ve enerji yatırımları, yabancı yatırımcıların ilgisini de Türkiye’ye çekiyor. Burada faaliyet gösteren yurt dışı merkezli firmalar ise İstanbul’un yanı sıra bakanlıklar ve kamu kurumlarının merkezlerinin burada olmasından dolayı Ankara’da da ofis açmayı tercih ediyorlar. Firmalar, özellikle işlerini kolaylıkla halledebilecekleri, trafikten minimum etkilenecekleri, kamu binalarının yakınlarında yer alan plazalarda ofislerini açıyor. Geçtiğimiz aylarda sahiplerine teslim etmeye başladığımız BESA Kule’de de yabancı yatırımcının büyük ilgisiyle karşılaşıyoruz. Konya Yolu, Söğütözü ve Eskişehir Yolu’nun tam merkezinde yer alan BESA Kule konumu, kolay ulaşım sağlanması ve canlılığıyla çok sayıda yabancı merkezli markanın da tercihi oluyor.”

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.