Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Apartmanda Evcil Hayvan Problemi Nasıl Çözülür?

0 28

İnsanların can dostu olan evcil hayvanlar, şehir hayatının bir gereği olarak apartman dairelerinde yaşamaya mecbur kalıyor.

Bu durum, zaman zaman apartmanda yaşayan diğer kişilerin tepkisine yol açabiliyor. Hem evcil hayvanların, hem hayvanseverlerin, hem de diğer apartman sakinlerinin huzurunun korunması için yasal düzenlemelere uygun hareket etmek gerekiyor.

Apartmanda evcil hayvan beslemek yasalara aykırı mıdır?

AB Uyum Yasalarına göre düzenlenen ve 2004’te meclis tarafından onaylanan Hayvanları Koruma Kanununa göre tüm hayvanların korunma ve barınma hakları vardır. Hayvan beslemenin tüm sorumluluklarını ve yükümlülüklerini yerine getiren kişiler, apartmanda evcil hayvan statüsündeki hayvanları besleyebilir.

Apartman yönetim planında evcil hayvan beslenmesine dair bir hüküm yoksa; komşuların, evcil hayvanın doğası gereği çıkardığı seslerden veya insan sağlığına tehdit oluşturmayacak düzeyde tüy dökmesinden şikayetçi olma hakkı yoktur.

Hangi durumlarda evcil hayvan beslenemez?

Her apartmanda, apartman düzenin sağlanması amacıyla yönetim kurulu tarafından hazırlanıp ev sahiplerinin onayıyla uygulanmaya başlanan bir yönetim planı bulunur. Apartmana yeni taşınanlar bu planı inceleyip, belirtilen kararlara uyacaklarını taahhüt etmelidir. Eğer apartman yönetim planında, apartman sakinlerinin evcil hayvan besleyemeyecekleri yönünde bir madde mevcutsa, o apartmanda türü ve cinsi ne olursa olsun evcil hayvan beslenemez. Aksi takdirde apartman sakinlerinin, evcil hayvan sahiplerini şikayet etme hakkı vardır. Apartman sahipleri mahkemeye başvurup durumu yargıya taşıyabilir.

Yönetim planında apartmanda evcil hayvan beslemeyle ilgili bir hüküm yoksa bile, apartman sakinleri; hayvan istismarı, kötü muamele, evcil hayvanın insan sağlığını tehdit etmesi, sokak hayvanları, komşuların şahsı veya malları için tehdit oluşturması gibi durumlarda şikayetçi olabilir. Bu durumlarda bile belediye görevlilerinin veya zabıta ekiplerinin hayvanı alıkoyma hakkı yoktur. Yalnızca hijyen kurallarının ihlal edildiği durumlarda zabıta ekipleri hayvan sahibi uyarabilir.

Evcil hayvan sahiplerinin sorumlulukları nelerdir?

5199 sayılı kanunun 3. maddesine göre yasaklı türler dışındaki tüm köpek ırkları, evcil kediler, kafes kuşları, küçük kemirgenler, akvaryum balıkları ve sürüngenler “ev ve süs hayvanı” olarak tanımlanmıştır. Bu türler dışındaki hayvanlar apartmanda beslenemez.

Apartmanda evcil hayvan besleyenler, hayvanın bakımı ile ilgili tüm sorumlulukları üstlenmiş sayılır. Hayvanın yeterli düzeyde beslenmesini, tuvalet ihtiyacını gidermesini, uygun şartlarda barınmasını sağlamak hayvan sahibinin görevidir. Ayrıca hem hayvan refahı, hem de çevre sağlığı açısından evcil hayvanların aşılanması ve sık sık sağlık kontrollerinin yaptırılması gerekir. Kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması esastır. Fakat hayvanlarının yavrulamasını isteyenler, doğacak yavruları ilgili belediyece kayıt altına aldırmak şartıyla yavruları besleyebilir veya sahiplendirebilir.

Yabani hayvanların doğal yaşam alanından koparılması ve evde yaşamaya mahkum edilmesi 5199 sayılı kanunla yasaklanmıştır. Benzer şekilde ev ortamına alışan hayvanların sokağa atılması ve terk edilmesi de uygun değildir.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.