Ara Ödeme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Artan konut fiyatları nedeniyle kredisiz ev almak neredeyse imkansız hale geldi. Konut kredisi kullanırken, ödeme planınız dışında ara ödeme yapacaksanız bazı noktalara da dikkat etmelisiniz, aksi takdirde istemeyeceğiniz bazı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Konut kredisinde, aylık eşit taksitler halinde ödeme yapabileceğiniz gibi artan şekilde ya da esnek olarak da ödeme yapabilirsiniz.

BSMV ve KKDF gibi vergilerden muaf olan konut kredilerinde, bankanız sizin adınıza bir ödeme planı hazırlar. Bu planda, her ay ödeyeceğiniz kredi anaparası ile bankayla anlaştığınız oranda faiz tutarını görebilirsiniz. Bu iki tutarın toplamı da o ay ödeyeceğiniz taksit tutarını verir.
Eğer eşit taksitli ödeme tercih ettiyseniz, ödeyeceğiniz kalan anaparanız, bir önceki ayın anaparasından daha düşük olacaktır.

- Advertisement -

Herhangi bir ay, normal kazancınızdan prim, ikramiye gibi ek gelirler nedeniyle daha yüksek bir kazanç elde ettiyseniz ve taksit ödemeleriniz dışında fazladan bir kredi ödemesi yaparsanız buna ara ödeme denir.

Şimdi dilerseniz, konut kredinize ara ödeme yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara bir göz atalım…

Taksit sayınızı düşürmek istiyorsanız, ara ödeme yapın

Ara ödeme yapmanın size getirisi olmayacağını düşünüyor ve sırf bu nedenle ödeme yapmaktan kaçınıyor olabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki eğer anlamlı miktarda bir ara ödeme gerçekleştirirseniz, taksit sayınız ve buna bağlı olarak da ödediğiniz faiz tutarı da azalacaktır.

Ne zaman ara ödeme yapacağınızı belirleyerek ödeme planına yansıtın

Ara ödemelerinizi önceden belirleyip, doğru bir planlama yapmak önemlidir. Bu durumda kaçıncı taksitte, ne tutarda ara ödeme yapacağınız bellidir. Eğer elinize geçecek bu ekstra geliri önceden ön göremiyorsanız düzensiz şekilde de ara ödeme yapabilirsiniz. Ancak bunun için ceza ödemek zorunda kalacağınızı aklınızda bulundurmalısınız.

Daha az ceza ödemek için ara ödemenizi, kredinizin kalan vadesine göre düzenleyin

Ara ödeme yapmanın avantajları olduğu kadar, dezavantajı da vardır. Eğer ödeme planınızda yer almadığı halde bir ara ödeme yaptıysanız, bankanız sizden ara ödeme cezası talep edebilir. Hatta bunun için krediyi kullanırken imzaladığınız sözleşmelerde de madde bulunur. Bu ceza, siz ödeme planı dışına çıktığınız ve bankanın faiz gelirinin düşmesine neden olduğunuz için uygulanır. Kullandığınız konut kredisinin kalan vadesi 36 aydan düşükse yüzde 1, 36 aydan fazlaysa yüzde 2 oranında ara ödeme cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bankanız bu oranlardan daha yüksek bir oranda ceza isterse haklarınızı mutlaka arayın

Ceza oranı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenir. Eğer kredi kullandığınız banka belirtilen oranlardan daha yüksek bir oranda ceza yansıtırsa, haklarınızı tüketici mahkemelerinde arayabilirsiniz. Faiz oranını, en baştan değişken olarak belirlerseniz, bu durumda bankanız sizden herhangi bir ara ödeme tazminatı talep edemez.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz