Arsa alırken dedektif gibi olun!

Arsa alırken dikkat edilmesi gereken hayati konular!

0

Arsa alırken çoğu insan arkadaşına eşine dostuna sorarak yada, internetten arayarak yatırım yapmaya karar veriyor.

Arsa alırken unutulmaması gereken en hayati nokta bize göre, kulaktan duyma laflarla harekete geçilmemesi. Burası şöyle uçacak, böyle kaçacak şimdi almayan kafasını taşa vuracak gibi sözlere itibar edilmemesi. Hatta günümüzde bu işi profosyonelce yaptığını iddia eden bir sürü dolandırıcı firmalar türeyip, insanların birikimlerini bir çırpıda yok etmiştir.

Alacağınız Arsayı Kendiniz Araştırın

Arsa almaya karar verdiniz yeride buldunuz diyelim. İstediğiniz lokasyon vs herşey tamam. Sahibi yada aracı emlak firması ile görüşmeye başladınız.  Hemen sevinç naraları atıp kek durumuna düşmeyin, bulduğunuz arsa için, parsel numarası, ada vs  bilgileri tapu kadastro müdürlüklerine giderek kontrol ettirin.

Tapu fotokopisini de yanınıza alıp tapu üzerinde haciz ipotek vb durum var mı kontrol ettirin.  Hatta durumu biraz daha ileri taşıyıp arsanın imar durumunu öğrenin. Arsa imara kapalı mı? Sit alanı içinde mi? Su havzası içinde mi? gibi konuları da araştırın.  İmar durumunda konut, turizm, ticari vs hangisi için imara uygun olduğunu sorgulatın.  Arsayı bizzat yerinde görmeniz en iyi yöntemdir. Bu konuda tembellik yapmayın.

Tarla ve Arsa arasındaki farkı iyi araştırın, bunla ilgili gayrimenkul rehberi bölümümüze bakabilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse, arsa, üstüne bina yapılabilir, tarım yapılmayan, parsellenmiş, belediye sınırları içinde kalan toprak parçasına verilen isimdir.

Hisseli mi? Müstakil mi?

Tapunun malik bölümünde tam, 1/1 yazıyor ya da bir oran yazmıyor ise tapunun tek sahibi vardır. Eğer ½, 1/10 gibi oran yazıyorsa arsa birden fazla kişiye aittir ve kimin nereye sahip olduğu belli değildir. Bu durumda ifraz yani ayırma işlemi yapıp arsayı müstakil hale getirin

Ön Alım Hakkı  ( Şüfa Hakkı )

Hisseli bir arsa alıyorsanız ‘şufa’ yani ‘ön alım hakkına’ dikkat etmelisiniz. Hisseli satışta öncelikli alım hakkı diğer hissedarlarda. Son düzenlemeye göre habersiz olan hissedarların bunu talep etmeleri için 2 yıl hakları var. Yani son 2 yıl içinde çok değerlenen hisseli yeriniz, 2 yıl dolmadan elinizden çıkabilir.

Hatta yeni tarım yasasında arazilerin satışında bitişik komşu parsel sahiplerine de ön alım hakkı getirildi. Arsa başka kişilerce işgal ediliyorsa, üzerinde bir kaçak yapı varsa bu yatırımı olumsuz etkiler.

Arsa ve Arazi alırken dost akraba kazığı yemeyin

Hemen hemen çoğu insan arsa ve arazi alırken en güvendiği arkadaşı veya akrabası tarafından mağdur ediliyor. Sizde bu duruma düşmemek için yukarda saydığımız maddelere dikkat edin.  Binlerce hatta milyonlarca para verirken, yaptığınız her işlemde noter tastikli işlem yaptırın.  Bu konuda tavsiye edeceğimiz tapu takas adlı sistemi de para alış verişinde kullanabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz