Take a fresh look at your lifestyle.

Artık Dövizle Kiralama Tamamen Yasaklandı

Türk Lirası ile sözleşme tebliği yürürlüğe girdi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk parasının kıymetini korumasına dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

0 14

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Türkiye’de yerleşik kişilerin dövize endeksli gayrimenkul, menkul, iş, hizmet sözleşmeleri yapmasının önüne geçen ve mevcuttaki sözleşmelerin Türk lirasına çevrilmesine ilişkin esaslar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren tebliğe göre Ev, iş yeri, arsa satış ve kira sözleşmeleri artık Türk Lirası ile yapılacak. Mevcut sözleşmeler ise Türk Lirası’na çevrilecek.

Dövize göre hazırlanmış eski sözleşmelerde hesaplama nasıl olacak?

Sözleşme taraflarının TL tutarında anlaşamamaları durumunda, 2 Ocak 2018’den önceki sözleşmeler için 2 Ocak 2018 tarihli Merkez Bankası efektif satış kuru, bu tarihten  sonrasındaki sözleşmelerin yenilenmeleri durumunda ise sözleşme tarihindeki döviz kuru esas alınacak.

Sözleşmeler yenilenirken ise tüketici fiyat endeksi (TÜFE) dikkate alınacak. TÜFE oranından fazla artış yapılamayacak.

Dövizle sözleşmelerde istisnai durumlar

Türk vatandaşı olmayan kişilerin taraf olduğu sözleşmeler ile ihracat, transit ticaret, ihracat sayılan satış ve teslimlerle döviz kazandırıcı faaliyetler kapsam dışında olacak. İstisna kapsamına Türkiye’de forma giyen yabancı sporcularla yapılan sözleşmeler de girecek.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More