Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

AVM ve Eğlence Parklarında Ziyaretçilerin Yüzünü Gülümsetebilmek

Gülümse, Hadi Gülümse

0 36

Alışveriş merkezleri ziyaretçilerine daha iyi seçenekler sunarak, tüketicilerin beğenisini kazanmak amacıyla hizmet vermektedir. Günümüzde bu amaca ulaşabilmek için yalnızca kaliteli ve ucuz ürün sunmak ziyaretçilerin ilgisini ve beğenisini kazanmak için yeterli olmamaktadır.

Artık günümüz tüketicisi günlük hayatın stresinden uzaklaşıp alışverişin yanı sıra eğlenmek, keyifli ve kaliteli vakit geçirmek istiyor. Bu nedenle Alışveriş merkezleri, eğlence ile alışverişin buluştuğu yepyeni bir kulvar yarattı. Günümüzde gayrimenkulde yükselen değer olan karma projelerde AVM’lerle birlikte eğlence merkezleri, tematik parklar, çocukların yanı sıra yetişkinlere de hitap eden dev eğlence konseptleri tasarlanıyor. Eğlence ve Alışverişin birlikte olduğu çekim gücü yüksek dev karma projeler gerek yurt içinden,  gerekse yurt dışından milyonlarca turisti çeker. Eğlence turizmi ile birlikte alışveriş, konaklama, ulaşım vs. Diğer sektörlerde pastadan pay alır.

 

Yalnızca büyüklere değil çocuklara yönelik eğlence imkânları da alışveriş merkezlerini daha popüler kılıyor. Alışveriş merkezlerinin kiracıları olan sinemalar, eğlence merkezleri gibi mekanların dışında alışveriş merkezleri özel günlerdeki okullarla yapılan etkinlikler, konserler, çocuk ve gençlik kulübü etkinlikleri çerçevesinde yapılan etkinlikler, animasyonlar, yarışmalar, kültür-sanat aktiviteleri, festivaller ile dağıtılan promosyonlara ev sahipliği yapıyor. Çocuklar oyun salonunda veya çocuk kulübü etkinliklerinde oynarken anne-baba alışveriş yapıyor. Çocuklarıyla aynı çatı altında bulunmak da onlar için bir güven unsuru oluyor. Alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerinin cadde mağazalarına göre uzun olması, eğlence sektörü açısından bir avantaj. Malum alışveriş yapmanın temel nedenlerinden biri de keyif vermesidir.

AVM’ler ziyaretçilerini mutlaka eğlendirmek ve keyifli bir ortamda alışverişin yapılmasını sağlamak durumunda. Geleceğin AVM’lerinde en önemli unsur ‘eğlence’ unsuru olacaktır. Bu,  AVM’nin yaşam merkezi olmasının bir gereğidir. Mağaza karmanızda eğlence sektörüne ayırdığınız pay, keyifli bir alışveriş ortamı yaratmak için yeterli seviyede olmalı. Eğlence faktörünü güçlü kılmak, alışveriş merkezleri açısından üç yönde çok önemli katkı sağlamaktadır;

 

  1. Farklılaştırmak,
  2. Çekim gücü oluşturmak
  3. AVM içerisinde kalış süresini artırmak

Alışverişte farklılık yaratmak için işe ‘neşe ve mizah’ katılması etkili olmaktadır. Farklı olan kazanır! Ama fiyatla farklılaşmaktan daha başka fikirler de üretilmelidir. Hizmetin ve ürünün sunuluş tarzını farklılaştırmanın en önemli yolu neşenin kullanımıdır. Neşe bizi birbirimize bağlar, neşeyle öğrenilen bilgiler kolay kolay unutulmaz, neşe dilden dile reklam yaptırır! O nedenle alışverişte neşe faktörünü ciddiye alın ve neşe yaratacak her fırsatı değerlendirin. Çoğu müşteri kendisini hiçbir mağazaya ait hissetmiyor. Artık perakendeciler sadık müşteri değil, ilgili müşteri yaratmak ve müşterinin ilgisini canlı tutmak zorundalar. Ürünü değil, ürünün heyecanını satmak zamanıdır; Bunun yolu da neşeden geçer. Sıkıcı mağaza satmaz!

 

Dekorasyonunuzdan ürün sunumunuza, müşteri ilişkilerinizden satış sonrası hizmetinize kadar mağazanız merak ve heyecan yaratmalıdır. Mutlu, neşeli promosyonlar, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin AVM ve/veya mağazanız hakkında konuşmasını sağlar. Promosyon ne kadar ilginç olursa o kadar reklam yaparsınız. Örneğin çocuklara yönelik yapılan boyama kitabı hem çocukların neşeli vakit geçirmesini, hem de o merkezdeki mağazaların ve satılan ürünlerin eğlenceli bir şekilde öğrenilmesini sağlar.

Özel günler için hazırlatılan şiir, masal, fıkra kitapları ve puzzle da neşeli, ses getiren ve kalıcı promosyonlardır. Bu tür promosyonlar maliyeti çok düşük, geri dönüşü çok büyük neşeli promosyonlardır. Alışveriş merkezindeki sinemada oynayan komedi filmleri, tiyatro salonunda gerçekleştirilen stand up gösterileri, merkezdeki renkli süslemeler, animatörlerle yapılan aktiviteler, söyleşiler, imza günleri, dans gösterileri, çeşitli yarışmalar, müzikli gösteriler vs. ziyaretçilerin yüzünü gülümsetebilen diğer öğelerdir. Ama her şeyden önce müşterinin alışveriş merkezinin kapısında gülümseyerek karşılanması, hizmetlerin aksaksız yerine getirilmesi ve varsa problemlerin müşteri ilişkileri bölümünce veya yönetim kadrosundan bir kişi tarafından sakin, anlayışlı, pozitif bir tavırla, sabırla dinlenmesi ve çözüm üretilmesidir.

Eğlence sektöründe son yıllarda yükselen trend ise ‘tema parklardır’. Tema park veya eğlence parkı, belli bir temaya dayanan, yaygın bir alanda açık ve kapalı alanlarda yer alan farklı eğlence tesislerinden oluşan eğlence merkezleridir. Tema parklarda genelde oldukça kalabalık insan gruplarına hitap eden farklı sayıda ve amaçta eğlence yeri, roller coaster, pek çok elektrikli oyuncak ve makinanın bir araya gelmesiyle oluşan eğlence merkezi ve çeşitli etkinlikler yer alır.

Bu tema parklar yerine göre AVM, Hotel, Marina, Hediyelik eşya merkezi, yiyecek-içecek alanları vs. ile desteklenir. Asıl önemli olan ise işletmesidir. Ziyaretçiler için cazibe merkezi haline getirmek, tekrar tekrar getirebilmek için teknolojik yenilikleri, farklı etkinlikleri müşterinin hizmetine sunmak, sürekli olumlu anlamda şaşırtmak, beklentiye sokmak, asıl işi olan eğlendirmeyi başarabilmek lazım.

Unutulmamalıdır ki çok güldüğünüz bir espriye bile ikinci, üçüncü kez, kısacası her seferinde daha az gülersiniz. Ve en sonunda da gülmezsiniz. İşte bu nedenle eğlence sektöründe de ziyaretçileri çeken yeni, farklı, ilk, keyifli ve ziyaretçileri de işin içinde katan aktiviteleri sürekli yapmak ve onları tema parktan ‘tekrar geleceğiz’ düşüncesiyle mutlu ayrılmalarını sağlamak lazım.

 

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.