Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Banka Faizi Mi? Kira Getirisi Mi Karlı?

Konuta Yatırım Mı? Mevduata Yatırım Mı?

0 21

Elinde parası olan ve nerede değerlendireceğini bilemeyenlere bir kaç ipucu. Şuan diyelim ki 500.000 TL paranız var ve değerlendirmek istiyorsunuz.  Ev mi alsam veya bankaya mevduata mı yatırsam diye düşünüyor olabilirsiniz.

İşte küçük bir örnek vermek gerekirse,  500.000 TL’lik bir daire aldınız diyelim. Bu daireyi aylık kiraya verseniz elinize geçecek maksimum para 2000 TL civarı olacaktır.  Belkide daha az, lokasyon ve projenin durumuna bağlı tabi.

Banka mevduatı kullananlar için yazıyorum zira herkes faize sıcak bakmayabiliyor. Konuta yatırım fiziksel olarak iyi görünebilir, fakat dikkatli incelendiğinde aslında özellikle bu zamanda elinde belli bir miktar parası olan birisi, Banka’da mevduatta tuttuğu zaman kazancı daha yüksek olabiliyor.

Bankalar 500.000 TL nakit paraya aylık 4-5 Bin TL verirken, konut’un ev sahibine aylık kazandıracağı rakam 1200 TL ile 2000 TL arasında bir rakama denk geliyor. Bu rakamlar arttıkça kazanç oranıda aynı oranda artıyor.

Konut kendini en az 15-20 yılda amorti edebiliyor. Bu durumda konuta yatırım  ancak uzun vadede karlı olabilir. Şuanki şartlara bakacak olursak, eli yüzü düzgün sosyal olanakları olan site içinde bir konut  merkeze de yakınsa, minumum bitmiş projelerde 450.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Param çok gayrimenkul’de kalsın diyenler için emlak her zaman garantili bir yatırım aracıdır. Fakat doğru proje ve lokasyonda olmak şartıyla.

Milyonlarca para bayılıp aldığınız daireler örneğin 5-10 milyon TL’ye apartman dairesi alıp, Bu daire ilerde 15-20 milyon olacak diye beklerseniz daha çok beklersiniz.

İstanbul gibi metropoller de çok istisnai durumlar hariç astronomik fiyatlı konutlar hiç bir zaman yüksek kazanç sağlamaz.

 

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.