Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Başakşehir kent içinde kent olma yolunda gelişiyor

0 24

Esra Ersönmez bir yandan kamunun 3. havalimanı, Kanal İstanbul, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. köprü, Bölge Hastanesi ve dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleri, bir yandan da birbiri ardına yükselen konut ve yaşam alanlarıyla kent içinde kent olma yolunda geliştiğini belirtiyor.

Bahçeşehir’in yapımı devam eden mega kamu projeleri nedeniyle daha da ilgi göreceğini belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Esra Ersönmez, İstanbul’da en fazla markalı konuta ev sahipliği yapan ilçenin Bahçeşehir olduğunu kaydediyor.

Başakşehir kent içinde kent olma yolunda gelişiyorBahçeşehir’in 2002’den itibaren hız kazanan kentsel dönüşüm ve modern şehirciliğin simgesi haline geldiğini ifade eden Ersönmez, hayata geçirilen konut yatırımlarının bölge nüfusunun hızla artmasına neden olduğunu dile getiriyor. Ersönmez, 2008 yılında ilçe statüsüne yükselen bölgenin, Türkiye’nin mega projelerinin kavşak noktasında olması nedeniyle yatırım merkezine dönüştüğünü söylüyor.

Başakşehir nüfusunun 1995 yılında yapılmaya başlanan toplu konutlarla artmaya başladığını ifade eden Ersönmez, bölge nüfusunun yarıdan fazlasının toplu konutlarda ikamet ettiğini belirtiyor. Başakşehir’de gecekondulaşmanın sıfır olduğunu söyleyen Ersönmez, Türkiye’nin en büyük yapay göletinin ilçe sınırlarında yer alması, 3. havaalanının Basın Ekspres Yolu ile kolay ulaşılabilir olması ve yeni konutlarla beraber yeni ticaret merkezlerinin de oluşması nedeniyle orta-üst gelir grubunun bölgeye yöneldiğini belirtiyor.

Metrekaresi 6.000-7.000 TL’ye yükseldi

İlçe genelinde satılık konut projelerinin büyük çoğunluğunun TOKİ, Emlak Konut ve  Kiptaş  tarafından geliştirildiğini ifade eden Ersönmez, 3-4 yıl önce 2.000 TL’nin altında seyreden konut metrekare fiyatlarının 6.000-7.000 TL’ye yükseldiğini kaydediyor. 60 bin konutluk TOKİ projesiyle bölgeye özel sektörün ilgisinin arttığını belirten Ersönmez, konforlu ve düzenli yapılaşma modeli olan Kayaşehir projesinin birçok yere örnek uygulama olduğunu kaydediyor.

2652 yataklı 11 ihtisas hastanesinin yer aldığı şehir kampüsünün tamamlanacağını ve yeni gelen nüfusun da planlı alanlar içinde yer alacağını belirten Ersönmez, yeni yatırımlar ve projeler hayata geçirildikçe otellere de talebin artmasının beklendiğini ve ilçenin aynı zamanda oteller bölgesi olabileceğine de ileri sürüyor.

Bir milyon nüfuslu Yeni Şehir projesi

Ersönmez, Avrupa Yakasında yapılacak 3. havaalanı, dört ayrı modern kent projesi, dünya çapında biyomedikal Ar-Ge merkezi ve bölgenin en önemli çocuk araştırma hastanesine sahip Bio-İstanbul’un yer alacağı Yeni Şehir projesinin ise, dünyanın en büyük ve en prestijli kentsel dönüşüm projesinin olacağını belirtiyor.

Bir milyon nüfusu barındıracak Yeni Şehir projesiyle İstanbul’un baştan yaratılmasının planlandığını ifade eden Ersönmez, proje kapsamında dört bölgenin öne çıktığını, bunların Kayabaşı, Bio İstanbul, Sağlık Kent ve Magnet City olduğunu söylüyor. Ersönmez, söz konusu dört bölgede konutlardan ticari birimlere, çalışma ve eğitim alanlarından kültür merkezlerine kadar geniş bir segmente sahip projelerin inşa edilmesinin planlandığını dile getiriyor.  Avrupa Yakasına kurulacak Yeni Şehir projesinin rezerv alanının 42.000 hektarlık bir alanı kapsadığını belirten Ersönmez, Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Arnavutköy ve Eyüp ilçelerini içine alan proje kapsamında, 3. havaalanı, dört ayrı kent ve Bio İstanbul projeleri yer aldığını, Magnet City’nin ise eğitim ve sağlık üniteleriyle öne çıktığını kaydediyor.

Başa

Başakşehirde yer alan markalı konut stoğunun hızlı artış gösterdiği belirten Ersönmez, TÜİK verilerine göre toplam konut stoğunun 18.265, mevcut konut stoğunun 12.634 ve 2017 sonuna kadar tamamlanması planlanan 5.991 konutun olduğunu ifade ediyor. 2015 yılında Başakşehir’de 9.044 konut satıldığını dile getiren Ersönmez, bu sayının İstanbul’daki toplam konut satışlarının yüzde 4’ü oranında olduğunu belirtiyor.

Projelerde oluşacak konut stoğu fazlalığı nedeniyle yabancılara satış konusunun da gündemde olduğunu ifade eden Ersönmez, diğer yandan, bölgeye bakıldığında genellikle yüksek katlı, blok nizam ve site tarzı yapılaşma görüldüğünü, genellikle toplu konut olarak gelişimini sürdüren bölgede farklı tip ve tarzlarda konut sitelerinin yer aldığını kaydediyor. Ersönmez, bölgede konut fiyatlarının yükselmesine etki eden en önemli faktörün sitelerdeki sosyal donatılar ve konutların markalı konut projesi olmasından kaynaklandığını da sözlerine ekliyor.

 

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.