Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Belediye Başkanlığı

Yerel Yönetimler seçimi yaklaştı. Mevcut başkanları bulundukları yeri korumaya çalışırken, yeni Belediye Başkan Aday Adaylarında da bir hareketlilik gözlenmektedir. Aday olmayı düşündüğü partilere şirin görünmek için sosyal medya üzerinden çeşitli faaliyetlerde bulunarak parti yönetimlerinin dikkatini çekmeye çalışıyorlar.

0 1.007

Bu sırada her türlü etkinlikleri değerlendirerek hiç bir fırsatı kaçırmamaya özen gösteriliyor. Ancak aday profilleri kur yaptıkları makama ne kadar uygun, bu biraz tartışılır.

Türkiye Belediyeler Birliğinin verilerine göre; mevcut Belediye Başkanlarının Eğitim ve Mesleki yetkinlikleri şöyle…

Başkanların %2.65’i İlkokul, %25.71’i Ortaokul-Lise, %71. Yüksekokul-Üniversite mezunu.

Belediye Başkalarının ortak olan bir yönleri var ki, ‘özgüvenleri’ tavan.

Üniversite mezunlarını mesleki yönden biraz irdelediğimiz zaman Belediye Başkanlığı makamına ne kadar uygun olduklarını sizin takdirinize bırakıyorum.

Şöyle ki; mevcut başkanların yalnızca %9.80’i mühendis. Diğerlerinin ise %16.82’i emekli, %14.40’ı Serbest Meslek (ne demekse), %3.30’u öğretmen, hatta %3.66’sı doktor, %3.10’u memur. Ne kadar belediyeciliğe yakın meslekler değil mi?

Her adayda kendini dev aynasında görüyor olmalı ki Belediyecilikle alakası olmayan meslek mensupları bile şiddetle adaya olabiliyor ve bu mensubu olduğu partiler, bunları halka hizmet seçtirerek beş yıl sabretmemizi sağlıyorlar.

Sonra şehirlerimizin hali… Çarpık ve plansız yapılaşma, çözülemeyen yerel sorunlar, bitmeyen kaldırımlar, bitmeyen sokaklar… Ya da her yıl yeniden yapılan caddeler…

‘Hizmet’ sözcüğü ise bir sonraki seçim sürecinde vaatlerde kalmaya devam ediyor.

 

Tekin KOÇOĞLU

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.