Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Belediyecilik

Yerel seçimlere çok az zamanın kaldığı şu günlerde yeniden veya ilk defa aday olacak Belediye Başkanı adaylarımızın programlarını gözden geçirmelerine sebep olabilmek ve halkın beklentisini dikkate almaları açısından Belediyelerimizdeki ortak kronik rahatsızlığı birkaç başlık altında sıralayarak, belki gelecekte sorunun çözülmesi için yetkililerin dikkatini çekmek istiyorum.

0 20
  • Hemen bütününde kazılmamış cadde ve sokak yoktur. Öyle ki, yeni asfalt yapılan bir sokağı bir hafta sonra kazılmasını görebilmeniz mümkün,
  • Bakımsız ve çok kirli bariyerleri her yerde görebiliriz. Henüz bir yöneticinin akıl edip temizleme zahmetine katlananını bulamazsınız.
  • Avrupa standartlarına olmayan kaldırımlar… Bir ara çok yoğun olarak kullanılan beton parkelerin yerini granit bordür ve döşeme taşları aldı. Bunun uygulamalarında da yeterli teknik kontrollerin olmaması nedeni ile kısa zamanda deforme olan kaldırımlar.
  • Yoldan yukarıda-aşağıda bulunan mazgallar. Henüz daha bulunduğu yüzey ile hemzemin olan bir mazgal görülmedi. Gelişi güzel yerleştirilen mazgalların, hem konfor hem güvenlik anlamında çok kusurlarını bulabiliriz.
  • Trafiğe kapalı sokaklar… Yalnızca yayaya açık olan sokaklarda bile özensiz seçilen malzemeler ve imalat kusurları nedeni ile kısa zamanda bozulmuş sokakları görebiliriz. Son zamanlarda sokağın ve mekanın ruhuna aykırı seçilen sokak aydınlatma direklerini, kısa sürede atıl vaziyette görebiliriz.
  • Gereğinde fazla kısa mesafelerde konulan Trafik ışıkları. Daha çok büyükşehirde görebileceğimiz nerdeyse her sokak başına konulan trafik ışıkları, insanların büyük zaman kaybına neden oluyor. Belki yoğunluğa duyarlı trafik ışıkları koyulsa bir nebze zamanı iyi kullanmamıza sebep olabilir. Ama henüz bunu akıl edebilen bir belediyeye rastlamadım.
  • Hiç bitmeyen kazılar. Şimdiye kadar ‘altyapı’ adı altında kazılan sokağı, her şeyi ile bitirilip tamamlanan bir imalata rastlayamazsınız. Bu kadar ekip ve ekipmanı kullanamayan belediyeleri bulunduğunuz mahallede bile görmek mümkün.
  • Kardeş belediyecilik angayası.. Ülkemizde çok belediyenin Avrupa’da kardeş belediye adı altında imzalanan işbirliği protokolları basından duymuşunuzdur. Bu vesile ile karşılıklı ziyaretlerde bulunuluyor. Ancak henüz Avrupa da bulunan kardeş bir belediyeden faydalanılarak aynı kalitede bir hizmetin ülkemizdeki belediyelerimizden herhangi birinde görmek mümkün değil.

Bu gibi şehrin sakinlerini rahatsız eden konuları artırabiliriz. Belediyeciliğin sorumluluk alanı ve görev tanımı yeniden yapılarak maddi kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmemiz şart olduğuna inanıyorum..

Tekin KOÇOĞLU

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.