Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Bir Yönetmelikle Çözeriz Sorunu

Son bir yıl içerisinde birçok yönetmelik değiştirildi. Resmi Gazetede yayınlandıktan sona belirtilen zamanlarda yürürlüğe girecektir.

0 8

Bunlardan dikkat çeken Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğidir. Her yönetmelikte olduğu gibi eleştirilecek çok madde var. Çünkü bütün yönetmelikler iyi niyet çerçevesinde hazırlanır, kötü niyetli insanlara uygulanması sağlanır (!)

Bu madde; ‘Stüdyo dairelerin’ ortadan kaldırılması. Minimum piyeslerde daire tasarlayınca bir artı bir niteliğinde olabiliyor.

Bu mantıklı bir yaklaşım mı?

Hayır Tabi ki… Stüdyo daireler piyasa şartlarının ve son yıllarda değişen aile yaşam şeklinin ortaya çıkardığı bir ihtiyacı gidermeye matuftur.

Kamuoyu son yıllarda Günlük kiralık dairlerin bazı cinayetlere sahne olduğu için gündemde kaldı. Bu sorunun çözümünü suçu ortadan kaldırma yerine, suçun işlendiği mekanı kaldırmak bizim yöneticilerimiz için daha kolay.

Devlet büyüklerinden biri bir serzenişte bulunduğunda, kendine vazife gören memur, düşünme ihtiyacı duymadan direkt sonuca hamle yapıyor. Sonra oluşabilecek problemleri düşünmeye gerek yok.

Amirim ne der?  Kafası…  şuursuzca yaklaşımlar yönetmelikleri yamalı bohçaya dönüştürmüş durumda.

Bütün bu sorunları ortadan kaldırması gereken kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı… ama ne iş yaptığını bilen yok. Hatta Sayın Bakan bey bulunduğu makamı kavrayamadığını yapmadığı veya yapamadığı icraatlardan anlayabiliyoruz.

Bakanlığı kurulduğu günden bu tarafa etkili bir çalışma içerisinde göremiyoruz.

Daha geçen hafta Aydın’da bir nehir yatağında toplu balık ölümlerini ulusal basından gördük.

Bir ay önce Tekirdağ’da Kimyasal Atıklarını gelişi güzel araziye bırakıp giden vatandaşların durumunu izleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı…

Bu gibi haberlere rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Çevre İl Müdürlükleri ne iş yaparlar. Sahi siz ne yapıyorsunuz?

 

Tekin KOÇOĞLU

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.