Listeleri Karşılaştır

CRUMBLE Kadıköy Art Center

CRUMBLE Kadıköy Art Center

Sanat, geçmişten günümüze kimi zaman bir binanın cephesinde heykel olarak deneyimlenirken kimi zaman da bir yağlı boya resmi olarak kent meydanlarını süslemiş

Daha sonra endüstri devrimiyle sömürgelerden getirilen eserleri sergileme kültürü modern müzelerin temellerini oluşturdu.

Modern yaşam kültürünün sonuçlarından biri olan apartmanların kendi kabuklarımıza çekilmemize neden oldukları gibi; sanatçılar ile toplum arasında yüksek duvarlar ören modern sanat yapıları da sanatçıların kendi kabuklarına çekilmelerine neden olmuştur. İstanbul’da yaşamın zorluklarıyla birlikte “İstanbul’da Sanat” kavramı ayda bir ya da iki kez gidilebilen mekanlar anlamına gelmeye başlamış

Türkiye’deki sanatın kalbi İstanbul’da sanat kavramının bu kadar sınırlar içerisine sıkıştırılması ülkedeki sanatsal faaliyetleri doğrudan etkilemektedir. Yapılan sanatsal çalışmalar dört duvar arasına sıkıştırıldıktan sonra o duvarlar arasında yitirilmekte

İnsan ve sanat arasındaki ilişkiyi yeniden sorguluyoruz. Sanatı ticari bir meta haline getiren mimari mekanlar irdeleniyoruz. Sanatçılar ile insanlar arasında koparılan bağın yeniden bağlanması ve sanatçının kabuğunu kırarak kentsel mekana müdahil olması hedefleniyor.

İnsanların Kadıköy’e ayak bastıkları anda ya da Kadıköy’den ayrıldıkları anda onlara dokunacak mekanlar tasarlamak amaçlanıyor.

Bu anlamda hem rıhtım manzarasını kesmeyen hem de insanlarla iç içe yeni kentsel deneyimler sunan ‘Kabuğu kırılmış’ bir mekan kurgulanıyor.

Kadıköy’de çarşı ile deniz arasındaki görsel ve fiziksel ilişkiyi kesmeden negatif mekanlar oluşturulmuş. Oluşturulan negatif mekanlarla insanlara yeni bir mekan deneyimi sunulmakta. Kent morfolojisiyle bütünleşen promenad aksıyla sanat ve insan etkileşimini artırmak amaçlanmakta.

Genel olarak müze ve sanat galerilerinde görülen “Beyaz Kutu” mekan anlayışının dışına çıkılarak tamamen saydam cephelerle sanatsal yapıtları bir mekana hapsetmeden insanlarla etkileşimi artırılmakta

Sergi salonlarıyla birlikte çeşitli yaş gruplarına hitap eden atölyelerle birlikte sanatı insan etkileşiminin en fazla olduğu kent merkezine taşıyoruz.

Oluşturulan negatif mekanların üzerine kent ile kıyı ilişkisini güçlendiren ve insanların farklı kotlardan kenti deneyimlemelerini sağlayan seyir terasları oluşturulmuştur.

img

Emlak Manset

İlgili Mesajlar

Ankara Ortalama Kiralık Daire Metrekare Birim Fiyatları

Ankara genelinde kiralık konutların yıllara göre metrekare birim fiyatları, 2011 senesinden...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

IREXPO Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı

Atılım Fuarcılık ve Elan Expo işbirliği ile düzenlenen ve yüzlerce gayrimenkul projesini...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

ByDoping’den 2,5 milyar TL’lik 2019 hedefi

Gayrimenkul sektörüne alternatif satış kanalı yaratarak “hızlı ve kaliteli satış”...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.