Deprem sigortası olmayan 10 milyon konut var

Türkiye'de yaklaşık 10 milyon konutun deprem sigortası yok

0

Ülkenin teminat olarak sunduğu Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), konutları depreme ve depremin doğrudan sebep olduğu yangın, patlama, toprak kayması ve tsunami gibi felaketlere karşı teminat altına alıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası programının başladığı 27 Eylül 2000’den itibaren gerek kurum gerekse sigorta firmalari, toplumda sigorta bilincini artırmak maksadıyla çok sayıda kampanya düzenledi. Uzmanlar, buna karşın sigortalılık oranının halen istenilen seviyede olmadığına dikkati çekiyor.

HASAR SAHİPLERİNE 175 MİLYON LİRA ÖDEME YAPILDI

DASK araştırmalarına göre, ülkede en fazla şehirleşmenin yaşandığı ve 6 milyon 14 bin 550 evlerin yer aldığı Marmara, deprem sigortasına en çok ilgi gösteren bölge oldu. Bölgede, % 55,50’lik oranla 3 milyon 338 bin 323 evlerin Zorunlu Deprem Sigortası bulunuyor.

Marmara Bölgesini % 44.30 ile İç Anadolu, % 43.30 ile Ege, % 38.50 ile Akdeniz, % 36,80 ile Karadeniz, % 35.70 ile Doğu Anadolu ve % 32.40 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi izledi. Buzamana kadar Türkiye genelindeki 17 milyon 661 bin 690 daireden % 45.50’si yani 8 milyon 30 bin 150 daire için deprem sigortası yaptırıldı. DASK’ın kurulduğu Eylül 2000’den bu yana meydana gelen 550 hasar yapıcı deprem sonrasında hasar sahiplerine 175 milyon liralık ödemede bulunuldu.

ŞIRNAK, HAKKARİ VE SİİRT’E DİKKAT

Büyükşehirlerin sigortalılık rakamlarına bakıldığında İstanbul’da % 55’e, Ankara’da % 53’e, Antalya’da % 48’e, İzmir’de % 46’ya ulaştı. 2016’da % 43 olan sigortalı daire oranı ise içinde bu yıl % 45 seviyesini aştı.Zorunlu deprem sigortalılık oranı en çok olan şehirler % 84 ile Düzce, % 75 ile Bolu ve % 74 ile Yalova iken, sigortalılık oranının en az olduğu illerin arasında ise % 7 ile Şırnak, % 8 ile Hakkari ve % 21 ile Siirt gibi birinci derece deprem bölgelerinde olan şehirler bulunuyor.

Yakın geçmişte büyük depremlerin yaşandığı illerden Van ve Elazığ’daki sigortalı daire oranı % 35 civarında bulunurken, Erzincan % 55’lik sigortalı daire oranıyla Türkiye ortalamasının üstünde yer alıyor.

SON 5 SENEDE SİGORTALI KONUT SAYISINDA YÜZDE 102 ARTIŞ

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, Marmara depreminin yaşandığı 1999 senesinde Türkiye’de deprem karşı teminatı bulunan yalnızca 500 bin evlerin olduğunu anımsatarak, 17 Ağustos 1999 depreminin ardından 2000 senesinde uygulanmaya başlanan Zorunlu Deprem Sigortası ile birlikte ise bugün Türkiye’de 8 milyon sigortalı daire bulunduğunu kaydetti.

Özellikle 18 Ağustos 2012 tarihinde yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu ile daire kredisi ve tapu işlemlerine ek olarak elektrik ve su aboneliği gibi işlemlerinde de sigortanın zorunlu olarak aranmaya başlanmasıyla Zorunlu Deprem Sigortası’nın ivme kazandığını ifade eden Kayacı, şunları söyledi:

“Son 5 sene içerisinde sigortalı daire sayısında % 102 artış gerçekleşirken, 2012 senesinde % 23 olan sigortalılık oranı ise bugün itibarıyla % 46’ya yaklaştı. Kanunla birlikte sisteme gelen poliçelerin yenilenmesi bizim açımızdan önem taşıdığı için yenilemelerin takibinde ciddi bir takip mekanizması yürütüyoruz. DASK olarak zorunlu deprem sigortası sahiplerine poliçe yenilemelerini hatırlatmak için poliçe vadesi sona ermeden ve poliçe vadesi sona erdikten sonra bir ay içinde hatırlatma SMS’leri gönderiyoruz. Aynı zamanda süresi dolan poliçelerin sahiplerini arıyor ve yenileme yapmalarını hatırlatıyoruz. İlgili acenteleri de gerekli işlemleri tamamlamaları için sigortalılara yönlendiriyoruz”

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26