Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Device To Root Out Evil Başınızı Döndürecek!

Sıradışı mimarisi ile beyninizi allak bullak edecek klise: Device To Root Out Evil

0 37

Device to Root Out Evil, kafa aşağı şekilde inşa edilmiş New England seçimi bir kilisedir. Bu garip yapı, çan kulesi toprağa gömülü, ters olarak inşa edilmiş haliyle bütün bildik mimari sınırları zorlayan değişik ve orijinal bir tasarıma haizdir. Tanıdık bir formun beklenmedik şekilde kullanımıyla tüm dikkatleri üstüne toplamayı başaran yapıt, mimari ile yerleştirme sanatının harmanlandığı kendine özgü bir yapı tekniğine haizdir.

Alışılmışın sınırlarını zorlayan bir yapıt

 

Device to Root Out Evil, Amerikalı sanatçı Dennis Oppenheim tarafınca bir heykel olarak tasarlanır. Başlangıçta “kilise” ismiyle anılan yapıt New York Şehri Halk Sanat Birliği’ne, sanatçının yaşadığı Kilise Sokağı’nda yer alacak şekilde bir yerleştirme olarak önerilir. Sadece bu tavsiye tartışmalara yol açacağı gerekçesiyle reddedilir ve heykelin adı değiştirilerek “Device to Root Out Evil”  yani “Kötülüğün Kökünü Kazıyacak Alet” ismiyle 1997’de Venedik Bienali’nin bir parçası olarak sergilenir.

Tartışmalar ve taşınmalarla dolu bir geçmiş

Stanford Üniversitesi, 2003 senesinde nihayet aşama dikkat çeken bu eserin satın alınmasını onaylar. Lakin kısa bir süre sonrasında bu karar üniversite rektörü tarafınca “kampüs içinde sergilenmeye uygun olmadığı” gerekçesiyle veto edilir. Bu kargaşalık sonrası Vancouver’da sergilenmek için Kanada’ya giden heykel, 2005 senesinde Vancouver Heykel Bienali’nde sergilenmek için bir parka yerleştirilir. Burada da anlaşmazlıklar çıkması üstüne Device To Root Out Evil, Calgary’deki Glenbow Müzesi’ne göç eder ve 2014 senesinde kadar burada yer alır. Sıra dışı görünümü tartışmaları körüklediği için kendisine uzun süreli sergi alanı bulmakta zorluk çeken heykel şu sırlar Mallorca’da bulunan Plaza de la Puerta de Santa Catalina’da sergilenmekte.

Üst seviye mimari unsurların toplandığı bir heykel

Ortalama olarak 7 metre yüksekliğindeki Device To Root Out Evil, galvanize çelik konstrüksiyonlar üstüne kurulu olarak inşa edilir. Dış çeperin kaplamasında yapıya çağdaş havasını katan anodize delikli aliminyum kullanılır. Saydam Venedik camı ile bitirilen yapısal parçalar göz alıcı bir gerçekliğe ve canlılığa haizdir. Çatı ve çan kulesinde kullanılan camlarda tercih edilen al renk ziya altında mistik bir görüntü yaratır. Yapının ağırlık merkezini destekleyen ve düşmesini önleyen anne parça ise sıkıntılı hesaplamalar neticesi dökülen beton temellerle sağlamlaştırılmıştır.

Oppenhenheim çalışmasından “Oldukça rahat bir devinim, bir tek kafa aşağı çevrilerek yapılan bir ilüzyon! İyi bir heykelde hareketler mümkün olduğunca azca ve öz olmalıdır. Bu şekilde heykel, taşıdığı anlama en doğru şekilde yaklaşır. Bir şeyi ters çehre etmek onun anlamını tam olarak ortaya çıkarır.” şeklinde bahsetmektedir.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.