Take a fresh look at your lifestyle.

Döviz Mi Gayrimenkul Mu?

Döviz Mi Gayrimenkul Mu? Sorunun Cevabı

0 14

Yastık altındaki biriktimleri ya da gelirleri en kazançlı şekilde değerlendirmek için öncelikle döviz ve gayrimenkul piyasalarının durumunu araştırmak gerekir.

Parasını katlamak isteyip riske girmeye de hazır olanlar bulunabileceği gibi parasının hiçbir kuruşunu kaybetmeden güvenli bir yatırıma kanalize etmek isteyenler de çıkabilir. Her iki piyasanın da artılarını ve eksilerini değerlendirip ona göre bir yatırıma yönelmek gerekir.

Riskler göz önünde bulundurulmalı

Döviz piyasası; ekonomik, sosyal ve siyasal krizler karşısında son derece hassastır. Mesela birikimini dolara yatıracakların para piyasalarındaki iniş-çıkışları da göz önünde bulundurması gerekir. Paranızı doların yükseldiği bir dönemde bekletmek daha uygundur. Doların sabit seyrettiği ancak piyasaların gergin olduğu dönemde ise yine hamle yapmamak gerekir.

2017’nin ilk 6 ayında gerçekleşen dolardaki yükselişin beklenenden uzun sürmesinin yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattığını hatırlatmak faydalı olur. Dövizin düşük seyrettiği dönemleri değerlendirip döviz alanlar, parasını tekrar Türk lirasına çevirmek istediklerinde düşük seyrin uzun sürebileceği riskini de göz önünde bulundurmalıdır.

Konut alımı düzenli gelir yaratır

Tüketicilerin yatırımları yaparken tüm değişkenleri değerlendirmesi gerekir. Yatırımcılar gelir durumuna göre hareket ederse daha az riske girer. Risklerden korkan ve en kısa zamanda parasını sağlam bir şekilde değerlendirmek isteyenler için gayrimenkul daha az sürprizlere açık ve doğru bir seçim olur.

Dövize yatırılmış bir birikim her zaman harcanmaya hazır bir kaynak olarak görüldüğünden birikiminizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanıp eritebilirsiniz. Ayrıca gayrimenkule yatırılmış bir kazanç, satın alınan konut kiraya verilirse düzenli bir gelire dönüşür. Döviziniz için vadeli bir hesap açabilirsiniz elbette ancak dövizde düşüş yaşanırsa yine paranızın değeri de düşecektir.

Kredi çekmek için en uygun dönem

Konut satın almaya karar verdikten sonra emlak piyasasının durumunu da iyice bir araştırmak gerekiyor. Piyasanın durgun olduğu dönemler bankaların faizleri düşüyor. Konut almak için bankadan kredi çekmeyi düşünenlerin piyasanın durgun olduğu dönemi değerlendirmeleri doğru olur. Tabi risk almaktan korkuyorsanız dövizin yükselmesi tehdidine karşı krediyi Türk lirası ile çekmeniz gerekiyor.

Ayrıca parasını piyasanın durgun olduğu bir dönem gayrimenkule yatıracakların bir avantajı da o dönemlerde konut fiyatlarının düşmesidir. Alım gücünün azaldığı dönemler birikmiş parası olanlar için konut alımı çok karlı bir yatırım olur. Konutu alacağınız evin merkezi yerlere, metroya, alışveriş merkezlerine yakın olması da önemlidir. Gayrimenkul fiyatlarının düştüğü bu dönemler, merkezi semtlerde konut almak sizi çok zorlamayacaktır.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More


Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26