Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Emlak Sektörü 2018 Yıllından Umutlu

0 25

Yeni yılı karşılamaya sayılı günler kala gayrimenkul sektörünün nabzını tutan önemli oyuncular, 2018 yılına ilişkin beklentilerinin yüksek olduğunu ifade ediyor.

240 ay vadeli konut kampanyası ve KDV oranlarında yaşanan indirimler ile verimli geçen 2017 yılının ardından, 2018 yılında da emlak piyasasını hareketli günler bekliyor.

Asla ihtiyaç niteliğini kaybetmeyen konut alımı, kampanyalar ve faiz indirimleriyle tüketicinin gündemine hızla girebiliyor. 2017 yılında tüketicinin lehine kurgulanan kampanyalar ile hareketli günler yaşayan emlak piyasası beklentiye göre yeni yılda da hız kesmeden yoluna devam edecek.

Bengü Öner Sarıkuş
Bengü Öner Sarıkuş

Bu yıl, yabancı yatırımcıların vatandaşlık hakkının yürürlüğe girmesi ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının gayrimenkul yatırımlarında hak kazandığı KDV indirimleri de konut alımında artışlar yaşanmasına neden oldu. Hatta sektörün bazı temsilcileri 2017 yılının rekorla kapanacağını iddia ediyor.

2018 yılında tüm bu düzenlemelerle gayrimenkul alımlarının artarak süreceğini, kentsel dönüşüm ataklarının devam edeceğini, sektörün ve kent kimliğinin bir adım ileriye taşınacağını öngörebiliriz.

Körfez’de yaşanan siyasi gerilimin de Türkiye’ye sağladığı gayrimenkul yatırımları yadsınamaz bir gerçek. Dünyanın siyasi istikrarı göz önünde bulundurulduğunda yeni yılda da bu sebepten konut satışı artışları olacağı tahmin edilebilir.

Türkiye’de devam eden Olağan Üstü Hal süreci de konut kredisi faizleri üzerindeki belirsizliğin nedenlerinden biri. Kredi uzmanlarından bazıları OHAL’in kalkması durumunda kredi faizlerinin 0,70’lerin altına düşeceğini iddia ediyorken bazı uzmanlar ise faiz oranlarının yükseleceği beklentisindeler. Kredi faiz oranları gayrimenkul yatırımında en önemli kriterlerden biri olduğu için, belirsizlik perdesi kalktığında yeni yıl öngörülerinin daha berrak yapılması muhtemel olacaktır.

Dilerim yeni yıl herkes için bol kazançlı ve güzel geçer.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.