Emlak vergisi değerleri değişti

Emlak vergisi değerleri 4 yıl sonra yeniden belirlendi.

0

Emlak vergisi değerleri 4 yıl sonra yeniden belirlendi. 2018-2019-2020 ve 2021 emlak değerleri Takdir Komisyonları tarafından belirlendi ve belediyelere teslim edildi…

Emlak değerleri 4 yılda bir belirleniyor ve emlak vergisi de bu güncel değerler üzerinden veriliyor. Bu değeri de Takdir Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda ticaret odası, vergi dairesi, belediye ve tapu dairesinden memurlar bulunuyor.

2014-2015-2016 ve 2017 emlak değerleri 2013’te belirlenmişti. Şimdi 2018-2019-2020 ve 2021 emlak değerleri de Takdir Komisyonları tarafından belirlendi.

Ev ya da iş yeri ya da arsa hepsinin değerleri yeniden hesaplandı. Belirlenen oran 4 yıl boyunca ödeyeceğiniz emlak vergisinde baz alınacak. Örneğin komisyon evinizin değerini 150 TL kabul ederse 2018’de 150 TL üzerinden emlak vergisi ödeyeceksiniz demek.

2019’da 100 TL’nin üzerine yeniden değerleme oranın yarısı kadar artış ilave olacak. Yeniden değerleme oranı yüzde 8 desek yüzde 4 artışla 104 TL üzerinden vergi vereceksiniz. Sonraki yıl ise 104 liranın üzerine yeniden değerleme oranın yarısı ilave edilecek.

Bir sonraki yıl da aynen böyle devam edecek. Yani bugün için belirlenen 100 TL 4 yıl sonra ödeyeceğiniz emlak vergisine de baz teşkil edecek.

YENİ EMLAK DEĞERİ NEREDEN NASIL ÖĞRENİLECEK?

Muhtarlıklardan ya da belediyelerden yeni emlak değerini öğrenebilirsiniz. Eğer “fahiş artış” olduğunu görürseniz 30 gün içinde vergi mahkemesine başvurulması gerekiyor. 31 Temmuz’a kadar başvuruda bulunmanızda fayda var.

Ev, daire, dükkân, mağaza vs.nin değeri tespit edilirken; bina maliyet bedeline, “arsa payının değeri de” ekleniyor. Örneğin 600 metrekare arsası olan bina da 120’şer metrekarelik 6 daire varsa, her birinin 120 metrekarelik bina değerine, 600/6 = 100 metrekarelik arsa değeri de ekleniyor.

Arsa büyük, daire sayısı az semt de değerli oldukça, arsa payından kaynaklanan emlak vergisi de artıyor. Duruma göre, binanın değeri toplamda yüzde 50-100 veya daha fazla artıyor. Yeni inşa edilen binaların ise emlak vergisi, binde 6 (ya da 3) oranında hesaplanan arsa payı vergisinden düşük olamıyor.

KARAR TÜM MAHALLEYİ KAPSAR

Emlak değerinde yanlışlık olduğunu düşündünüz ve mahkemeye başvurdunuz. Mahkeme haklı olduğunuza karar verirse karar tüm mahalleyi, sokağı ve caddeyi kapsar. Bu durumda mahkemenin yeniden belirlediği birim değer üzerinden tüm emlakların değeri yeniden hesaplanır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz