En çok ofis Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt’ta kiralandı

En çok ofis kiralanan bölgeler raporu yayınlandı

0

Dünyanın en büyük ticari gayrimenkul hizmetleri şirketleri arasında yer alan Cushman & Wakefield’ın hazırladığı rapora göre, yılın ikinci çeyreğinde İstanbul’daki ofislerin yarısından fazlası Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt Bölgesi’nde kiralandı.

– Söz konusu dönemde geçen senenin aynı dönemine göre, yaklaşık iki kat artışla 82 bin 774 metrekare yeni ofis alanı tamamlanarak piyasaya girdi.
– Türkiye’de bir önceki çeyrekteki açılış hacminin 5 kat fazlası ile 424 bin 500 metrekare civarında yeni AVM operasyona başladı.

Cushman & Wakefield Türkiye tarafından yayınlanan rapora göre, yılın ikinci çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre, yaklaşık iki kat artışla 82 bin 774 metrekare yeni ofis alanı tamamlanarak piyasaya girdi. Yeni kiralamalarda ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 19,3 geçen yıla göre ise yüzde 72,5 artış gözlendi.

Söz konusu dönemde 69 bin 571 metrekare toplam kiralama işlemi gerçekleştirilirken, bu işlemlerin yaklaşık yarısını yeni kiralamalar, diğer yarısını ise sözleşme yenilemeleri oluşturdu.

Metrekare bazında anlaşmaların yüzde 53’ü Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu, Esenyurt Bölgesi’nde, yüzde 5’i bu bölgeler dışında kalan Avrupa yakasında ve yüzde 42’si Anadolu yakasında gerçekleşti. Anadolu yakasında ise işlemler çoğunlukla Ümraniye’de gerçekleşti.

Boşluk oranlarına bakıldığında ise yüzde 21 ile bu yılın birinci çeyreğine göre sabit kaldığı dikkati çekti. Alt pazar boşluk oranları ayrıntılı olarak incelendiğinde Ataşehir, Kozyatağı, Göztepe, İçerenköy ve Kavacık bölgelerindeki boşluk oranlarında, arzın artması sebebiyle ‘anlamlı’ bir yükselme olduğu görüldü. Buna karşın Levent, Maslak ve Kâğıthane bölgelerinde ise azalma yaşandı.

Konuyla ilgili hazırladığımız basın bültenin detaylarını ekte değerlendirmenize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz