Take a fresh look at your lifestyle.

Erdoğan Putin Görüşmesi Yarın Gerçekleşecek

0 25

Tüm dünya’nın merakla beklediği Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesine saatler kaldı. İki liderin yarın yapacağı görüşme dünyanın gündemine oturmuş durumda.

Erdoğan ve Putin neleri konuşacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın gerçekleştireceği Rusya ziyaretiyle, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, ticari ilişkilerde de eski günlere dönülmesi bekleniyor.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler geçen yılın kasım ayında sınırı ihlal eden Rus jetinin düşürülmesinin ardından gerilmiş ve Rusya başta ekonomi ve dış ticaret olmak üzere birçok konuda Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı almıştı.

Ülkeler arasındaki dış ticarette müteahhitlik, yaş meyve ve sebze, enerji ve turizm ön plana çıkan sektörler olurken, yaşanan gerginlikten en fazla etkilenen yine bu sektörler oldu.

Rusya ile ilişkilerin kötüleşmesi birçok sektörü olumsuz etkiledi. 2014 yılında 6 milyar dolar ihracat gerçekleştirilen Rusya pazarına 2015 yılında 4 milyar dolar, 2016 yılının ilk yarısında ise sadece 737 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İthalat da ihracatın azalmasına paralel olarak önemli bir azalma kaydetti ve geçen yıl 19 milyar dolarken bu yılın ilk yarısında 7.7 milyar dolar oldu.

Enerjide yola devam edilmesi bekleniyor

Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye’ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesi Türk Akımı Projesi görüşmeleri de uçak krizinden olumsuz etkilenmişti. Rus Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Bölümü Başkanı Marcel Salikhov da Türk Akımı Projesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 9 Ağustos’ta gerçekleştireceği görüşmenin ana başlıklarından biri olacağını söyledi. Projenin, Türkiye ve Rusya arasındaki normalleşme sürecine önemli katkısının olacağına işaret eden Salikhov, ancak projenin geleceğiyle ilgili bazı önemli pürüzlerin ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Öte yandan Akkuyu Nükleer Santrali çalışmalarındaki son durumun da yarın netlik kazanması bekleniyor. Santralin lisansının 2016 yılında, inşaat izninin 2018 yılında alınması planlanıyor.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More