Eşler Tapuya Gidin, Konutunuzu Güvenceye Alın

Aile Konutu Şerhiyle, Eş Rızası Olmadan Gayrimenkuller Satılamayacak

0

 Türk Medeni Kanun hükümleri gereğince evli çiftlerin mal sahibi olarak oturduğu gayrimenkullerin eş muvafakati alınmadan satılması yasak.

Ancak bunun için gerekli çok küçük bir detay yerine getirilmediğinden ötürü binlerce gayrimenkulün satışının eş muvafakati alınmadan gerçekleştirilebildiğini belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, tüm eşleri tapu dairesine davet ediyor.

Hakan Erilkun konuya ilişkin şunları söyledi: “Bir konutun aile konutu olması demek ailenin ikametgahının o konutun adresi olması demektir. Medeni Kanunun 194. Maddesi gereğince bir aile konutunun eş muvafakati olmadan satılması mümkün değil. Ancak erkek egemen bir toplumda olduğumuz ve haklarımızı çoğu zaman aramadığımız için Türkiye’de binlerce aile konutu eş rızası olmadan el değiştiriyor. Eşlerden biri konutun resmi sahibi olmasa dahi tapu dairesine gidip bu konutu aile konutu olarak tescil ettirdiğinde kendinden habersiz satış yapılmasına izin vermeyerek hakkını korumuş olacaktır.”

Aile Konutu Şerhiyle, Eş Rızası Olmadan Gayrimenkuller Satılamayacak

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, tapuya konulacak aile konutu şerhinin birkaç dakikalık basit bir işlem olduğunu vurguladı. Konutunda güvenle oturmak isteyen tüm eşlerin tapuya şerh için yalnızca kimlik belgesi, ikametgah ve evlilik cüzdanı ile tapuya giderek konutu aile konutu olarak tescil ettirmelerinin yeterli olacağını belirten Hakan Erilkun ‘Böylelikle resmiyette tapuda adı görünmese dahi bir şekilde eş durumundan ötürü hakkı olan ve ikametgahının bulunduğu konutta yaşayan kişiler de güveni tesis etmiş olacak, kendilerini yasal olarak koruma altına alacaklardır’ dedi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz