Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Etkili İş Başvurusu Nasıl Olmalı

İş başvurularında dikkat edilmesi gereken önemli gördüğüm noktaları, birkaç başlık altında toplamak istiyorum.

0 875

Firmayı Tanımak

Öncelikle başvuru yapmayı düşündüğünüz şirketin profilini, iş hacmini, faaliyet konusunu, gelecek vizyonunu iyi irdelemekle başlamak gerekiyor. Bu amaçla web sitesini, hatta sosyal medyada paylaşımlarını da geriye dönük izlemememiz gerekiyor. Firmanın hangi değerler üzerinde yükselmek istediği konusunda fikir sahibi oluruz.

Açık Pozisyonları Tespit Etmek

İlan sayfalarında ihtiyaç duyulan pozisyonların bize uygunluğunu belirleyerek oraya doğru odaklanalım. Nasıl olsa ilerde benim pozisyonuma açık olabilecek ihtimali üzerinde durarak başvuruda bulunmak pekiyi karşılanmayan bir durumdur. Bu poziyona asla düşmeyelim. Unutmayalım ki firma için katma değer oluşturma da bize uygun pozisyonların çok etkisi vardır. İş hayatında bulunduğu yeri hazmedememiş çalışanlala olduğuna şahit olacaksınz. Aslıdana pozisyonun çalışanın önünda olduğunu göreceksiniz. Bu durum çalışan için de çok kötüdür. Hiçbir zaman kendisini etrafına kabullendiremez, ve daha sonra kaybolup gider.

Etkili CV Hazırlamak

Etkili bir Cv hazırlamak ilk izlenim için çok önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu; ne çok uzun ne çok kısa olmalıdır. Oldukça sade, anlaşılır, iş tanımında uzun cümlelerden kaçınarak slogan şeklinde vurucu cümleleri tercih ediniz. Cv deki tertip ve düzen sizi favoriler arasına koyarken, mülakata çağrılacaklar arasında olmanızda inananılmaz etkisini göreceksiniz.

Sonraki süreçte iş görüşmesine gelindiğinde Mülakata katılacak olan yetklinin soruları kısa olmakla beraber, almak istediği cevaplar ise net olacaktır. Unutmayacağımız bir konu şudur ki; Mülakatı yapacak olanlar Cv nizi okumak için çok zamanı yoktur. Burada eğer doğru bir pozisyona başvuruda bulunduysak, mülakata çağrılmamak olaslığımız yoktur.

Kendini İfade Etmek

Birçok iş mülakatlarında şuna şahit oldum ki, aday çok çekimser ve ifadeleri çok anlaşılabilir olmuyor. Ya da neden bu firmaya başvurduğunuz sorusuna dahi çok tatmin edici cevapları veremiyor.

Hiçbir firma kendisini sıradan firma olarak görmek istemez. Siz bu noktada Firmanın sektöründe çok özel bir yerini olduğunu firmanın temsilcisine hissettirmeniz gerekiyor. İfadeler net ve kendinden emin bir ses tonuyla olmalıdır. Bu yaklaşım mülakatı yapanın biraz daha sizin hakkınızda düşünmeyi ve farkedeilmenizi sağlayacaktır. Mülakat sonrası akılda kalınmak, rakiplerinizin hep önünde olunmanızı sağlayacaktır.

Kararlı Olmak

Mülakat sırasında bıkkınlık izlenimi vermemeye özen gösterin. Unutmayın! Her mülakata ilk defa kalıtıyorsunuz. Bu özgüven ile gireceğiniz bir mülakattan asla boş çıkmazsınız.

Mülakat sırasında hiçbir zaman, bir başka firma ile karşılaştırma yapmadan iligili firmanın ön plana çıkan yönlerini karşınızdaki yetkiliye hatırlatın ve firmaya neler katabilceğinizden bahsedin. Gerçekten bu firmada çalışmak istediğinizi ve hissettirin

Tekin KOÇOĞLU

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.