Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ev alırken bu 4 maddeyi söylemeyin!

Ev satın almak insanların yatırım tercihleri içinde ilk sırada yer alıyor. Ömür tarzları değişse de çekirdek aile modelinde farklılaşmalar yaşansa da ev satın almak ve kiracı

0 12

Ev satın almak insanların yatırım tercihleri içinde ilk sırada yer alıyor. Ömür tarzları değişse de çekirdek aile modelinde farklılaşmalar yaşansa da ev satın almak ve kiracı konumunda bulunmamak Türkiye’de büyük ehemmiyet taşımaya devam ediyor. Bu denli ehemmiyet verilen bir alışverişin sıhhatli, karlı ve başarılı yapılabilmesi için ev satın alım sürecinde kritik boyutlar bulunuyor. İşte ev satın alma sürecini sabote eden, alım sürecinde kaçınılması gereken kritik cümleler:

Bu ev bu kadar etmez

Ev alımı sürecinde çoğunlukla düşülen yanılgılardan bir tanesi, ev değerlerinin evi satın alacak yatırımcıların “ödeyebilecekleri ya da kendi uygun buldukları” fiyata göre belirlenmesi konusundaki ısrar. Satılık ev fiyatlarının belirlenmesi, evin rayiç bedelinin ve ustalaşmış değerleme uzmanlarınca yapılacak fiyat analizinin neticeleri dikkate alınarak gerçekleşiyor. Uzmanlık alanınız değerleme değilse, ustalaşmış satış uzmanlarının görüşlerini dikkate almayarak kendi zihninizdeki fiyatı ödeme konusundaki ısrarınız, süre kaybı yaşamanızla, ev satın alımınızı ertelemenizle ya da evi satın alamamanızla sonuçlanabilir.

Bütün akrabalarım evi tek tek ziyaret edip düşünce beyan etsin

Türkiye bireyselliğin şimdilik gelişmemiş olduğu bir ülke olduğundan, kişilerin kendi yorumları, talep ve ihtiyaçları fazlaca dikkate alınmıyor. Her mevzuda toplu istişare anlayışını devam ettirme çabası ev satın almak isteyenleri de zora sokuyor. Beğendiğiniz ve aklınızdaki eve en yakın evi bütün akrabalarınızın ziyaret ederek düşünce beyan etmelerini istemek, her şeyi her insana beğendirmeniz olanaksız olduğundan ev satın alımınızı da geciktireceği, her aile üyesinden ayrı ayrı fikirler çıkacağı için, kararsızlığınız sürecinde evi bir başka alıcıya kaptırabilir ve büyük pişmanlık yaşayabilirsiniz.

Ev sahibinin kendisiyle görüşeyim

Bilhassa 2000 yılından sonraki dönemde, danışmanlığının apartman görevlilerince, semt bakkallarınca yürütülmemesi gereken, dünyada oldukça prestijli ve ustalaşmış bir uzmanlık alanı olduğu gitgide daha net görülüyor. Artık ev sahipleri, alıcı adaylarıyla direkt ve karşı karşıya onlarca görüşme yapmak yerine, süreci global şirketlerde danışmanı olarak çalışan, bu alanda nitelikli uzmanlara emanet etmeyi daha uygun buluyorlar. Beğendiğiniz evle ilgili müzakerelerde bir ara kat edildiğinde ısrarla ev sahibinin kendisiyle görüşmeyi öneri etmeniz, ev maliklerinin yada danışmanlarının evi size satmaktan vazgeçmeleriyle sonuçlanabiliyor.

Ev fiyatının tamamı için kredi kullansam olmaz mı?

Ev satın almak istediğinizde, beğendiğiniz evin fiyatının minimum 1/4’ünü akça peşinat olarak sunmanız süreci kolaylaştırıyor. Eğer peşinat tutarını temin edemiyorsanız, ev satın alımınız büyük seviyede olanaksızlaşıyor. Hem bankalar hem de ev sahipleri nezdinde, ödeme problemi yaşayabilecek bir yatırımcı olarak algılanmamanız için ev fiyatının tamamında kredi kullanmayı öneri etmemeniz öneriliyor.

Siz de bir süredir yeni bir ev satın almak düşüncesindeyseniz, en beğendiğiniz evi almak için şimdi harekete geçirebilir; yeni evinizde huzurla oturabilirsiniz.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.