Take a fresh look at your lifestyle.

Ev almadan önce konut kredisi hesaplama

Bir konut almaya karar verdiniz ve kredi kullanmayı düşünüyorsunuz. Konut kredisiniz uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi kullanacaksınız? Hangi seçenekte, ne düşünmeniz gerektiğini inceleyelim.

0 33

Bir konut almaya karar verdiniz ve kredi kullanmayı düşünüyorsunuz. Konut kredisiniz uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi kullanacaksınız? Hangi seçenekte, ne düşünmeniz gerektiğini inceleyelim.

Eve kredi hesabı yaparken

Konut kredisi kullanırken, ödeme gücünüz, peşinat verebileceğiniz tutar ve diğer risklerinizi dikkate almalısınız. Halk arasında mortgage kanunu olarak bilinen ve finansman sisteminde değişiklik yapan yasada konut alımlarında kullandırılabilecek kredi miktarına ilişkin bir düzenleme vardır. Bu yasa finans kurumlarının bir konut için kullandıracakları kredi bedelinin, konutu değerinin %75’İnden fazla olamayacağı konusunda bir sınır getirmiştir. Yani kredi kullanıcısına, peşinat zorunluluğu getirilmiştir.

Uzun vadeli konut kredisi kullanımı, dönemsel kredi ödemelerinin daha az olması demektir. Ancak borçlu kalma süreniz de buna paralel olarak uzar. Eğer sabit faizli kredi kullanıyorsanız, ülkemizde bu süre genelde 10 yıldır. Son dönemde bazı bankalar 15 ve 20 yıllık kredileri de gündeme getirmişlerdir, ama faiz oranları bu kredileri kullanmayı mantıklı kılmaktan uzaktır. Önümüzdeki dönemlerde kredi vadelerinin daha da uzaması ve faizlerin düşmesi söz konusu olsa da, bu tür şartların oluşması için gereken ortam şu an ülkemizde bulunmamaktadır.

Konut kredisi ödemelerinde temel mantık

Aslında kredi ödemelerinde temel mantık şudur, Kredi vadesinin ilk yıllarında, faiz ağırlıklı ödemeler yaparsınız. Bu da yaklaşık olarak vadenin yarı dönemine kadar devam eder. Örneğin, 6 yıllık bir kredi kullanıdınız; ilk 3 yıl ödemelerinizdeki anapara ile faiz ayrımı, faiz ağırlıklıdır. İkinci üç yılda ise anapara ağırlıklı faiz ödemelerine başlarsınız. Bu çok can alıcı bir noktadır. Şöyle ki, eğer ilk üç sene içinde krediyi kapatmak isterseniz, daha çok faiz ağırlıklı ödeme yaptığınız için geri ödemeniz gereken anapara miktarınız çok da düşmeyecektir.

Bu konu ile ilgili bir örnek verelim:

Borç Miktarı (TL) 100.000
Aylık Faiz Oranı %1,30
Ödeme Ayı Sayısı 40
Aylık Taksit 3.222

Eğer kredili alacaksanız, evin değerinin maksimum %75’ine kadar konut kredisi verildiğine göre, peşinatı karşılayacak ne kadar birikiminiz var? Kredi için toplamda hane halkı gelirinin ne kadarını kredi ödemesine ayırabilirsiniz? Ayıracağınız rakam toplam hane gelirinizin %25’i ya da %35’inden fazla olursa, büyük sıkını çekersiniz. Ayrıca bankalar kredi sağlarken, bu oranın üstüne çıkmanıza pek izin vermezler.

Konut kredisi he saplarken dikkat etmeniz gereken konular

Kredi hesaplarken dikkat etmeniz konular kredi vadesi ve aylık ödeme tutarı. Kredi vadesini ne kadar istiyorsunuz? Ödeyebileceğiniz maksimum rakam ile istediğiniz vadede alabileceğiniz kredi miktarının uzlaştığı nokta, kullanabileceğiniz kredinin bedelidir. Örneğin, ayda 1.400 TL ödeyebileceğinizi düşünüyorsunuz ve 10 sene boyunca bunu ödemeye razısınız. Bu durumda 100.000 TL civarında bir kredi kullanabilirsiniz. Ama ayda 1.400 TL ödemek ve 5 yıldan fazla borçlanmak istemiyorsanız, o zaman aynı faizle borçlandığınızı düşünerek 65.000 TL’ye razı olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Konut kredisi banka faiz oranlarını inceleyin

Bu aşamada farklı bankaların kredi faiz oranlarını incelemeli ve hangi krediyi ne kadar vadeli ve ne kadar fiyata veriyorlar öğrenmelisiniz. Belirlediğiniz birkaç bankada yoğunlaşmalısınız. Özellikle bankaların “dosya bedeli” adı altında aldıkları ilk bedelin rakamını her araştırma yaptığınız banka için öğrenmelisiniz. Çünkü bu rakamlar çok farklı olabilir ve kredi faiz oranı düşük görünen bir finans kurumunun dosya bedeli nedeniyle, kredi bedeli maliyeti yukarılara çıkabilir. Bu detayları gözden kaçırmamalısınız. Bu noktada bankaların kredi kontratlarını okumalısınız.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More