Take a fresh look at your lifestyle.

Ev Arkadaşı Seçerken Bu Maddelere Dikkat Edin!

Oturduğunuz evi bir ya da birden fazla ev arkadaşıyla paylaşmak

0 57

Oturduğunuz evi bir ya da birden fazla ev arkadaşıyla paylaşmak, şüphesiz ki kira ve fatura giderlerini düşürmek için harika bir yöntem.

Elbette, başkalarıyla ortak bir yaşam alanı paylaşmak zaman zaman çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Eğer sizin de bir ev arkadaşınız varsa ya da evinizi yeni insanlarla paylaşmaya hazırlanıyorsanız, sizin için hazırladığımız ev arkadaşı alacaklara öneriler listesine mutlaka bir göz atmalısınız.

İster yakın bir arkadaşınızla, isterseniz hiç tanımadığınız biriyle olsun, evin içinde adil bir düzen oluşturabilmek için birlikte eve çıkar çıkmaz bazı sınırları belirlemeniz gerekiyor.

Örneğin, gece saatlerinde televizyonun sesinin ne kadar açılacağı ya da banyonuz ortaksa kimin ne zaman duşa gireceğinin belirlenmesi huzurlu bir ev hayatı için ideal oluyor.

Ev işlerinin nasıl yapılacağını kararlaştırmak da öncelikleriniz arasında. Ayrıca ortak alanları nasıl döşeyeceğinize beraber karar vermeli ve masrafları aranızda bölüşmelisiniz. Ortak alanlarda daha fazla mahremiyete ihtiyaç duyuyorsanız, kilitli kutular ya da kendi mini buzdolabınız için bir kilit edinebilirsiniz.

Ev arkadaşınızla ilgili sizi rahatsız eden bir konu varsa, bunu içinize atmak pek de iyi bir fikir değil. Canınızı sıkan konu ne olursa olsun, bunu bir an önce onunla paylaşmalısınız. Hem kim bilir, belki farkında olmadan da olsa sizin de onu rahatsız eden davranışlarınız vardır.

Siz yüzleşmekten kaçındıkça, ufak tefek sorunlar daha da büyür ve içinden çıkılamaz bir duruma gelir. Hal böyle olunca da, en ufak bir tartışmada dahi sakin kalmanız zorlaşır. Her iki taraf da daha sonra pişman olacağı kırıcı sözler söyleyebilir. Emin olun, aynı evi paylaştığınız, her gün gördüğünüz biriyle böyle bir duruma düşmek istemezsiniz.

Ev arkadaşı olan ya da edinmeyi planlayan hemen herkesin bildiği klişe tavsiyeler vardır. Bunlardan hepsi size uygun olmayabilir. Örneğin, ev işlerini sırayla yapmak. Ev işlerini sırayla yapmak, her ne kadar ilk başta kulağa oldukça adil gelse de, beraber eve çıkılır çıkılmaz yapılan o ev işleri çizelgesine bir süre sonra kimse uymaz. Bulaşıklar, tozlar, çöpler biriktikçe ilişkiler gerilir.

İşte bu yüzden, tüm ev işlerini dönüşümlü olarak üstlenmek yerine, belki de her biriniz belirli sorumlulukları üstlenmelisiniz. Diyelim ki bulaşık yıkamaktan nefret ediyorsunuz ama yerleri silmek sizin için o kadar da sıkıcı değil, hatta yaparken eğleniyorsunuz bile. Ev arkadaşınız içinse durum tam tersi. O zaman bırakın evde bulaşıklar ondan, yerlerin temizliği de sizden sorulsun.

Ev arkadaşı alacaklara öneriler konusunda kilit nokta, ne şekilde olsun beraber uyum içinde yaşayabilmeyi öğrenmektir. Birbirinize saygı duyun ve ne olursa olsun karşınızdakinin de mahremiyetini sizinle paylaştığını aklınızdan çıkarmayın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More