Ev kiralamanın en iyi zamanı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK), yıllık hane halkı bütçe araştırması sonuçlarında, birinciliği her daim kira gideri alır.

0

- Advertisement -

Kira giderlerini anlamlı bir halde dengelemek ve senelik artış oranlarından minimum etkilenmek için, hane halkının en büyük gider kalemi mevzusunda doğru karar verebilmek gerekiyor. Bu aşamada da, ev kiralamak için en uygun ayları doğru tespit edip, ona göre hareket etmek gerekiyor.

En doğru vakit ve sapmalar

 

İstatistikler, Temmuz – Eylül ayları içinde ev kiralama eğiliminin yoğun bulunduğunu gösteriyor. Sadece senelik bazda bu aylarda da çeşitli sapmalar meydana gelebiliyor. Mesela, okulların açılma süreci öncesini net olarak bir ölçüt alabiliriz. Zİra, okullar açılmadan ilkin, hepimiz ev konusunu çözmüş ve yerleşmiş olmayı tercih ediyor. Talebe emlak piyasası, bilhassa ünivesitelere yakın olan kiralık lokasyonlarda, durumu değiştirebiliyor.

Evlilik sezonu olarak kabul edilen yaz ayları da gene, kiralık ev arayışının yükseldiği dönemlerden. Bahsettiğimiz sapmalara bir başka örnek de Ramazan ayları. Çoğu zaman, Ramazan ayının ardından gelen, uzun bayram tatilinin de etkisiyle, için sakin geçen dönemlerden…İşte siz de yeni bir kiralık ev arayışındaysanız, tüm bu tesirleri planlayacak zamanınız da var ise, ev kiralamak için en uygun ayları yakalayabilirsiniz.

Yüksek ve düşük sürem getirileri

 

Ev aradığınız dönem, yukarıda da bahsettiğimiz yaz aylarına ve yüksek sezona denk geliyorsa, bu durumda fiyat itibarıyla kelepir kiralıkları kaçırmanız mümkün. Sadece arz – talep yoğunluğu sebebiyle, daha çok alternatifi inceleyip seçici davranarak, gerçekten içinize sinen bir ev tutmanız da cabası.

İnsanların yoğun olarak ev aramadığı, düşük sezonda kiralık ev arıyorsanız ve önceliğiniz fiyat ise kış aylarını beklemelisiniz. Bahar ve yaz aylarına göre daha azca sayıda sadece sezondakine göre daha düşük rakamlarla kiralık ev bulabilir, rekabet olmadığı için kirada indirim talep etme şansını yaratabilirsiniz. Keza, düşük sezonda nakliye vb. taşınma harcamaları için de gene indirim talep etme şansınız, yüksek sezona göre oldukça daha çok olacaktır. Elbette, kış ortasında soğukla mücadele ederek taşınmak oldukça keyifli değil fakat ucuz!

Uzun vadeli tesir

 

Gayrimenkule dair atılacak adımlarda her vakit, ihtiyaçlarınız ve imkanlarınız dahilinde hareket etmelisiniz. Ev kiralamak için en uygun ayı yakalayamasanız dahi, gerçekten ihtiyacınız ve imkanlarınız dahilinde bir ev kiraladıysanız, bir sonraki sene bölgenin kira artış oranlarına kıyaslandığında, makul bir kira ödeyeceğinizi düşünerek rahatlayabilirsiniz. Bilhassa ilk evinizi kiralıyorsanız, yeni bir eve çıkmanız gerektiğinde, ev arama döneminizin hep aynı sezona denk geleceğini hatırlatarak, ev kiralamanın uzun vadeli tesirleri olan bir fiil bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26