Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ev sahibi olmak için atılması gereken adımlar

0 16

Her insan’ın hayalidir ev sahibi olmak kimisi aileden torpilli doğar, ev sahibi olur kimisi de bir ömür çalışır ev sahibi olabilmek için.  Şimdi ev almaya karar verdiyeseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Ev alırken karar mercinin  kadın olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

 

Bir ev hanımının ağzından “ev sahibi olmak istiyorum” kelimelerini kolayca duyabilirsiniz. Özellikle mutfağı büyük, etrafı toplamaya yetecek kadar geniş dolaplar, kiler, teras ve balkonlar… Birçok kişi bu şekilde ev isteğini dile getirir. Yıllar boyunca ev parası biriktirmek için çalışılır, bir fırsat yakalandığı zaman hemen değerlendirilmeye başlanır. Peki, ev sahibi olmak için ne yapmanız gerektiğini tam olarak biliyor musunuz?

Ev sahibi olmak için atılması gereken adımlar

Küçük illerde bir ev sahibi olmak belki daha kolaydır; ama mortgage gibi destekler sayesinde artık ev almak hayal olmaktan çıktı diyebiliriz. Konut kredisinin sunduğu avantajlar, “kira öder gibi ev sahibi olun” sloganı ile oldukça ilgi çekti ve birçok kişi hayalindeki eve kavuştu. Elbette konut kredisi çekerken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor.

Ev sahibi olmak için atılması gereken adımlar

Bütçenizi ayarlamak ve kendinize en iyi ödeme planına sahip olmak gibi. Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece hayalinizdeki eve sahip olabilirsiniz. Şimdi sizlerle ev sahibi olmak için bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenlerden bahsetmek istiyorum:

Ev sahibi olmak için atılması gereken adı lar

“Konut kredisi (mortgage) hakkında bilgi sahibi olun!”

Eğer konut kredisine başvurmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Öncelikle mortgage kredisi nedir, türleri nelerdir ve işleyişi nasıldır gibi konular hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Daha sonra bu krediyi sunan bankaları araştırmanızı öneririm ve kendiniz için en iyi ödeme planlarını sunan kurumlarla iletişim kurmanızı öneririm. Sonuçta büyük bir kredi borcunuz olacak ve hayalinizdeki eve sahip olma fırsatını iyi değerlendirmelisiniz. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için araştırmanızı iyi bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

Ev sahibi olmak için atılması gereken adımlar
“Bütçenizi hazırlamayı ihmal etmeyin.”

Kredi çekerken önce ne kadar ödeme yapabileceğinizi belirlemelisiniz. Boyunuza aşan bir borcun altına girmemek ve ödeyememe gibi sıkıntılarla karşılaşmamak için mutlaka gelir-gider tablosu yapmalısınız. Tasarruf etmeli ve giderlerinizi azaltmalısınız. Gelirinizi arttırmanın yollarını da bulabilir ve bu sayede daha büyük bir ev için kredi çekebilir ve zorlanmadan ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Ev sahibi olmak için atılması gereken adımlar
“Belli bir birikiminiz olması büyük kolaylık sağlayacaktır.”

Tasarruflu olarak kredi çekmeden önce belli bir miktar birikim sahibi olabilirsiniz. Birikimler, kredi öncesi iyi bir teminat olarak karşınıza çıkacaktır. Birikimleriniz sayesinde daha az kredi çekerek ev sahibi olabilirsiniz. Giderlerinizi azaltarak ev almak için birikim yapmanız, atacağınız en önemli ve doğru adımlardan birisidir. Birikimlerinizi doğru bir şekilde değerlendirerek çok daha iyi koşullarda ev sahibi olabilirsiniz. Biriktirdiğiniz parayı bir bankaya yatırarak çoğalmasını sağlayabilirsiniz. Faiz almak istemiyorsanız, finans piyasalarında yatırımlarla değerlendirebilirsiniz. Elbette yatırım yapma konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Ev sahibi olmak için atılması gereken adımlar
“Birikimlerinizi yatırımlarla artırmayı deneyin.”

Yatırım yaparak biriktirdiğiniz parayı arttırabilirsiniz. Borsadan hisse senedi alarak veya forex piyasasında kısa vadeli başarılı işlemler yaparak para kazanmanız mümkündür. Yatırım hem iyi bir gelir artırma yöntemidir hem de geleceğiniz için çalışmak demektir.

Ev sahibi olmak için atılması gereken adımlar

Finans piyasaları hakkında bilgi sahibi olmanız da günümüzde oldukça kolay. Eskiden zor ve karmaşık görülen yatırımlar, günümüzde çok daha basit gelmektedir. Çünkü her evde mutlaka bir bilgisayar ve internet bağlantısı bulunuyor. İnternet üzerinden verilen eğitimler ve yayınlanan makalelerle yatırım nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Bu sayede de isteyen herkes merak ettiği konularda kısa sürede bilgi edinebiliyor. Sizde yatırım konusunda bilgi almak için bu yolu seçebilirsiniz. Ayrıca internetten aracı kurumların verdiği ücretsiz eğitimler de bulunmaktadır.

Ev sahibi olmak için atılması gereken adımlar
“Kredi çekmek ve ev almak için doğru zamanı seçin.”

Konut fiyatları birçok faktörden etkilenebilir. Örneğin dolar kurunda meydana gelen dalgalanmalardan dolayı yükselebilir veya düşebilir. Aynı şekilde faiz oranlarının yüksek olması, ülkede yaşanan ekonomik büyüme, çeşitli karmaşa dönemleri gibi etkenleri göz önüne almanız gerekiyor. Fiyatları ve ekonomik durumda meydana gelen dalgalanmaları iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Bu sayede 10 bin – 20 bin lira gibi fiyat farkları olduğunu görecek ve en avantajlı şekilde ev sahibi olabileceksiniz.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.