Ev Yapımı Yer Temizleme Deterjanı

0

Farklı yüzeylerin temizliğinde kullanılan deterjanlar, yüksek oranda kimyasal madde içerir. Deterjanlardaki bazı kimyasallar, temizlik sonrasında havaya karışır ve solunum yoluyla vücuda alınır.

Bu durum özellikle bebekler, alerjisi olanlar ve kronik solunum yolu hastalığı bulunanlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kimyasalların yan etkilerinden korunmak için doğal malzemeler kullanarak evde deterjan yapmak mümkündür.

Parke, fayans, mermer ve beton yüzeyleri temizlemek için kullanılan deterjanlar yer temizleyiciler olarak bilinir. Bu deterjanlar genellikle dezenfekte edici özellikte, su bazlı ve hoş kokuludur. Doğal malzemeler kullanılarak en az güçlü kimyasallar kadar etkili temizleyiciler yapılabilir. Siz de doğal temizlik ajanlarını evde nasıl yaparım diye merak ediyorsanız şu malzemeleri temin ederek kendi deterjanınızı yapabilirsiniz:

– 2 litre kaynamış su
– 1 çorba kaşığı Arap sabunu jeli
– 2 yemek kaşığı elma ya da üzüm sirkesi
– 1 yemek kaşığı boraks
– 1 yemek kaşığı çamaşır sodası
– 10-15 damla zevkinize göre seçeceğiniz herhangi bir aromatik yağ

Tüm malzemeleri paspas kovasında karıştırın. Bu sıvıyla evinizi paspaslayın. Sabun, soda ve boraks yüzeylerdeki lekeleri çıkarıp kirleri yok edecektir. Sirke ise çok iyi bir dezenfektandır. Mikropları etkisiz hale getirirken ahşap parkelerinizi de parlatır. Aromatik yağlarsa evinizin havasını tazeler, hoş kokmasını sağlar.

Fayans Temizleyici Deterjan Yapımı

Banyo ve lavabolardaki fayanslar zamanla kir, sabun kalıntıları ve kireç nedeniyle sararabilir. Derz dolgularda biriken yabancı maddeler kötü bir görünüme neden olabilir. Bu yüzeylerin temizliği için fayanslara ve dolgulara zarar veren çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar yerine ev yapımı fayans temizleyicileri kullanabilirsiniz. Deterjan yapımı için ihtiyacınız olanlar:

– 1 fincan boraks
– 1 fincan elma ya da üzüm sirkesi
– 1 fincan öğütülmüş limon tuzu
– 1 fincan çamaşır sodası
– 10 damla kadar aromatik yağ (limon, portakal, lavanta ya da nane yağı kullanabilirsiniz)

Malzemeleri karıştırdıktan sonra fayansların üzerine döküp bir fırça yardımıyla karışımı yayın ve bu şekilde bir gece boyunca bekletin. Sonra derz aralarını fırçalayarak temizleyin ve suyla durulayın. Karışımın fayanslardaki sararmayı giderdiğini göreceksiniz.

Doğal Ahşap Yüzey Temizleyicisi

Evlerde ve ofislerde daha sıcak bir atmosfer sağlamak için kullanılan ham ağaç görünümlü ahşap yer döşemeleri, deterjanlarla temizlendiğinde aşınır ve parlaklığını kaybeder. Oysa evdeki malzemelerle oldukça etkili bir ahşap temizleyici hazırlamak mümkündür. Gereken malzemeler:

– 2 su bardağı sirke
– 1 su bardağı sıcak su
– 1 yemek kaşığı rendelenmiş zeytinyağlı sabun
– Birkaç damla biberiye ya da çam yağı

Doğal zeytinyağlı sabunu rendeleyin. Kaynamış suya ekleyip köpürtün. Sonra diğer malzemelerle karıştırıp parkelerinizi bu suyla silin. Hem parkeleriniz pırıl pırıl olacak hem de eviniz ferah kokacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.