Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Eviniz Krediye Uygun Mu?

Konut kredisine başvurmadan önce evin krediye uygun olup olmadığını bilmek önem taşıyor. Konut kredisi taksit tutarları; anapara ve faizden oluşur. Diğer kredilerden farklı olarak avantajı, KKDF ve BSMV vergisinden muaf olması.

0 7

Yeni bir ev sahibi olmak için konut kredisine başvurmayı düşünüyorsanız, nasıl bir ev için talepte bulunabileceğinizi de bilmelisiniz çünkü konut kredisi başvurularının değerlendirilmesinde, ihtiyaç kredisinden farklı olarak, kişinin kendisi hakkında bilgilerle birlikte, alınmayı planlanan evin bilgileri de göz önünde bulunduruluyor.

Evin tapu bilgileri ve deprem sigortası gibi belgeler haricinde evin özellikleri de bankaları ilgilendiriyor. Bu noktada akıllara ‘kaç yıllık eve konut kredisi verilir?’ sorusu geliyor. Aslında evin yaşı, evin konumuna ve durumuna göre değişiyor. Bankalar her ne kadar genel olarak 20 yılı geçmemiş evlere kredi vermeyi tercih etse de eğer evin yeri gelişmiş bir lokasyonda ise veya eskimemiş, yeterince rağbet görebilecek bir durumda ise, evin yaşına bakmaksızın kredi çıkarabiliyorlar. Sonuç olarak bankalar için önemli olan, borcuna karşılık aldığı değerde evi kolaylıkla satıp satamayacağı, istediği takdirde nakit olarak dönüştürüp dönüştüremeyeceği…

Konutun Değeri Nasıl Belirleniyor?

Konut, banka tarafından ekspertiz ediliyor ve evin değerine eksperler karar veriyor. Ekspertiz ücreti banka tarafından alınıyor. Konut kredisi, uzmanların belirlediği değerin en az %20’sini peşinat olarak ödeyeceğiniz şekilde hesaplanıyor. Yani banka konut kredilerinde konutun %80’ine kadar kredi verebiliyor. Bu da demek oluyor ki, evin tamamını bankadan alacağınız parayla ödeyemiyorsunuz, evi krediyle almak için mutlaka bir miktar paranız olması gerekiyor.

İnşaatına Başlanmamış Eve Kredi Çıkar Mı?

Bankalar çoğu zaman evin en azından %80’inin tamamlanmış olmasını bekliyor ancak bu oran bankadan bankaya farklılık da gösterebiliyor. Eğer almak istediğiniz ev henüz proje aşamasındaysa, yalnızca proje sahibinin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz.

 

Konutun Hangi Tapu Bilgileri Önemli?

Evin tapu fotokopisi öncelikle ekspertiz işlemlerinde kullanılıyor.  Gayrimenkul Tapu Tahkikatı denilen işlemle evin üzerinde ipotek, şerh veya haciz olup olmadığına da bakılıyor. Evin iskanı, kat irtifakı, bitmişse kat mülkiyeti olması önem taşıyor.

Konut Kredisinin Onaylanması İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Konut kredileri daha yüksek tutarlı ve uzun vadeli olduğu için gelir durumu ve kredi notu son derece önemli. Başvuru yapmadan önce kredi karşılaştırma yaparak gelir durumunuza en uygun ödeme planını seçmenizde fayda var.

Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Oluşur?

Konut kredisi taksit tutarları; anapara ve faizden oluşur. Diğer kredilerden farklı olarak avantajı, KKDF ve BSMV vergisinden muaf olması. Ödeme planınız belirlenirken vade ve tutara göre kredi taksitleri hesaplanıyor. En yaygın kullanılan kredi ödeme planı türü, eşit taksitli ödeme planları oluyor

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.