Take a fresh look at your lifestyle.

Evinizi daha hızlı nasıl satarsınız?

Ev satmak bazen meşakketli bir sürece dönüşebilirken, bazı durumlarda tam tersi de olabiliyor. Evinizi hızlı sattıracak bazı önemli noktalara değinmek istiyoruz.

0 29
[bs-quote quote=”Evinizin değerini 8 adımda belirleyin. Siz yeter ki satmaya karar verin, o müşteri mutlaka çıkacaktır. ” style=”style-8″ align=”center”][/bs-quote]

Tabii ki evi satmaya karar verdiğiniz dönem çok önemli. Evin satılma süresi, piyasa şartlarıyla doğrudan ilişkili. Şartlara göre satılma süresi ortalama 1-3 ay arasındadır. Piyasanın canlı olduğu zamanlarda, eğer biraz da şanslıysanız bu süre bir ayın altına da inebilir. Satmaya çalıştığınız ev hâlâ sizde duruyorsa, elbet bu gecikmenin bazı nedenleri var.

Fiyatın Doğru Hesaplanması Önemli

Evlerin yüzde 95’i yanlış hesaplanmış fiyatlama yüzünden satılamıyor çünkü piyasa değerinin üstünde satılmaya çalışılıyor. Evin fiyatının belirlenmesinde alıcıların rolü daha büyük. Satanın malı kendisi için ne kadar değerliyse alanın parası da kendine bir o kadar değerlidir. Bu nedenle evin fiyatının ederinden yüksek olup olmadğı iyi tespit edilmeli. Zor değil; bunun çok basit bir yolu var. Eğer evinizi 8-10 kadar gerçek alıcı gördü ve hâlâ satılmadıysa biçtiğiniz fiyat gerçek değerinden yüksek olabilir.

Evin Satış Fiyatında En Çok Yapılan Hatalar:

Emlakçılara “Benim evim kaç para eder?” yerine “Ben evime şu kadar fiyat düşünüyorum. Sizce bu fiyat iyi mi?” şeklinde soru sorun. Son kararı emlakçıya bırakmayın.

Fiyat oluştururken bunlara dikkat

1) Semt: En önemli kriter. Emlak alım satımlarında iyi-kötü değil pahalı ve ucuz semt vardır.
2) Metrekare: Aynı semtte olan iki evi kıyaslarken, en önemli faktör evlerin metrekare fiyatıdır.
3) Evin manzarası: En önemli üçüncü kriter budur. Fakat çok az ev bu kriterden ekstra puan alır.
4) Evin yaşı: Eğer eviniz eskiyse, yeni evlerle kıyaslamayın. Çünkü depremlerden sonra yeni evlerin fiyatları eskilerine nazaran çok daha fazla arttı.
5) Kaçıncı kat?: Orta katlar diğer katlara göre daha değerlidir.
6) Güneş görmesi ve nem oranı: Evin içindeki ufacık bir rutubet bile evin fiyatını düşürür. Güneş görüp görmemesi de önemli. Güney cepheye bakan evler daha avantajlı.
Evin içinde kullanılmış malzemeler ve ekstralar: Sanıldığı gibi çok fazla ekstraya kaçıldığında evin fiyatı doğru orantılı artmaz. Bir de işin içine ‘zevk’ kriteri girdiyse menfi etki bile yapar.
7) Güvenlik: Özel güvenlik görevlisi varsa, ya da bir güvenlik sistemiyle korunuyorsa bunlar eve değer katar.
8) Otopark: Bina girişinde veya avlusunda otopark varsa, hatta bu kapalı bir otoparksa tercih nedeni olabilir. Özellikle park sorunu olan büyük kentlerde.

Satışın Duyurulması

Evinizi satmaya karar verdiyseniz; bunu en yakın emlakçıya veya yakın esnafa bildirin. Aynı zamanda evinizin dışarıdan kolaylıkla görülebilecek kısmına tabela asın. Özellikle Türkiye’de ev satışı ilişkiler üstüne kurulmuştur. Çünkü ev alacak kişiler de öncelikle tanıdıkları insanlara ya da güvendikleri emlakçılara sorarlar. Bunun için evinizi satmaya karar verdiğinizde bunu etrafınızdakilere duyurun.

Tadilat Masrafı

Evinizde uzun ve yüksek maliyetli tadilat olması hem evin satış fiyatını düşürür hem de evin kısa sürede satılmasını engeller. Özellikle ısınma ve yalıtım sistemi, banyo ve tuvalet kısmının bitmiş olması evin kolay satılmasını sağlar.

Zamanlama

Uzun süre satılamayan evler genellikle kelepir fiyattan satılırlar. Çünkü geçen bu uzun süre içinde, piyasada “Satılamıyor, kimse beğenmiyor” damgası yer. Bu damgayı yedikten sonra ise artık gerçek değerinden satılabilme şansı azalır. Ev satışlarında “Ne zamandır satılık” sorusu çok önemlidir. Bu yüzden ev satışlarının iyi olduğu bir dönemde ve makul bir fiyattan satışa çıkarmak önemlidir.

Duygusal Fiyat

Satış fiyatınız gerçekçi mi yoksa duygusal mı araştırın. Sizin manevi bağlarınız sizin için değerlidir. Ancak bunlar evi satın alacak kişi için hiç önemli değildir. Alıcı, evin yapısına, manzarasına, işlevine bakar.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More