Take a fresh look at your lifestyle.

Faiz indirimi bekleyen inşaat firmaları yeni formül arıyor

Türkiye’de son yıllarda artan konut yapılaşması ve birçok projenin hayata geçirilmesi sonrası satışlar istenilen düzeye çıkmayınca müteahhitler yeni formüller üretmeye başladı.

0

Türkiye’de son yıllarda artan konut yapılaşması ve birçok projenin hayata geçirilmesi sonrası satışlar istenilen düzeye çıkmayınca müteahhitler yeni formüller üretmeye başladı. 2020 yılı içinde pandemi sonrası devletin bankalar üzerinde yaptığı çalışma sonrası düşük faizle konut alanların artması ile inşaat firmaları bir hayli rahatlamıştı. Ancak sonrasında faizlerin yeniden yükselmesi ile firmalar yeni arayışlara gitti.

Müteahhitler Devlete Seslendi

İnşaat firmaları yeniden faiz indirimi isterken satışların azalması sonrası yeniden devletin kapısını çaldılar. Pandemi sonrası zora giren sektör yetkilileri devletin yeni çözümlerini beklerken bir yandan da ek projeler üretmeye devam ediyorlar. Satışların artmasını alıcının banka ile yapacağı uygun faizli destek ve konut kredilerine bağlayan müteahhitler bir yandan da farklı projeler üreterek alıcının ilgisini çekmeye çalışıyor.

%5 Peşinat Taksitler İki Yıl Sonra

Nakit akışı isteyen firmalar faiz sürecini beklemeden yeni kampanya yaparak müşterinin ilgisini çekmeye çalışıyor. Son dönemde gerek sosyal medya gerekse de TV ekranlarında çok sık karşılaştığımız reklamlardan bir tanesi de az peşinat ve 2 yıl sonra ödemeli daire sahibi olun reklamları olmaya başladı. Firmalar satış yaparak gelen nakit ile süreç yönetimine devam ederek projelerin aksaksız ve zamanında bitirilmesine çalışıyor.

Alıcı Kampanyalardan Memnun

Öncelikle faiz indirimi ile birçok konut satın alan yatırımcı yeni kampanyalara da ilgisiz kalmadı. Özellikle ön ödeme ve 24 ay sonra taksit başlanması fikri alıcıyı yeniden konut sektörüne ilgi duymasını sağladı. Firmalar 120 ay vadelerle satışlara devam ederken yatırımcı da yeni kampanyalar arasında en güzel ve kendine uyan teklifi değerlendirerek ev sahibi olmaya devam ediyor. Üretici yani müteahhitlerin beklentisi ise ek olarak gelecek faiz indirimi ile ekonominin inşaat alanında bir hayli hareketleneceği yönünde.

Müşteri Ön Ödemeli Satışlarda Hukuki Destek İstiyor

Türkiye’de konut satışları zamana ve ekonomik dengelere göre şekil değiştirirken hem alıcı hem satıcı kendisini yeni sürece adapte etmeye çalışıyor. Geçmiş yıllarda faizlerin konut alımlarında düşük olması sonrası müşteriler satıcı ile anlaştıktan sonra eğer hepsini nakit alamayacak ise banka ile anlaşarak kredi çekip müteahhiti devreden çıkararak bankaya kredi borcunu ödemek usulü ile ev sahibi oluyorlardı. Gelinen süreçte ise faizlerin yüksekliği sonrası firmalar ile alıcılar arasında yapılan sözleşmeler müşterileri hukuki destek almaya zorluyor. Gayrimenkul hukuku alanında hizmet veren Arıkan Hukuk Bürosu kurucu avukatı Erkan Behçet Arıkan’a bu konuda görüşlerini sorduk. Arıkan, ofisimiz bünyesinde gayrimenkul avukatı olarak görev yapan arkadaşlara son dönemde bu alanda birçok soru sorulmakta. Bunlardan bazıları ön ödemeli satışla evi alıyorum yarın sorun yaşar mıyım? Taksitler iki yıl sonra başlıyor proje ya bitmezse nasıl haklarım olur?  Bitmiş projeden mi yoksa devam eden projeden mi satın alma yapmalıyım? İnşaat firmalarının güvenirliğini nasıl ölçerim vb. gibi bir çok soru sorulmakta. Aslında bakıldığında gayrimenkul sektörünün daralması sonrası hem alıcı hem satıcı adımlarını atarken daha dikkatli davrandığı görmekteyiz. Emlak avukatı olarak bünyemizde çalışan arkadaşlardan isteğimiz öncelikle bizden danışmanlık talep eden müşterinin sorularını alıp ilgili firmaya iletip net cevaplar ile alıcı ve satıcıyı buluşturup her iki tarafın kazanımı ile olayı sonuçlandırmak istemekteyiz. Gayrimenkul sektörünün hareketlenmesi her açıdan iyi olacağı için her kesimin kazancına olacak şekilde önlemlerin alınmasını önemsiyoruz dedi.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/gayrimenkul-ve-emlak-avukati

 

 

Cevap bırakın