Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Fi-Side Bahçeşehir Mağdurları’nın Tek Şansı Cumhurbaşkanı

Fiyapı konut mağdurları sanki bu ülkede yaşamıyormuş gibi garip bir şekilde yanlız bırakıldılar. Cılız bir şekilde arada bir muhalefet buradan nemalanmaya çalışsa da, bunun da hiç bir etkisi olmuyor.

0 8.988

Fi-Side Bahçeşehir’de devlet eliyle mağdur edilen vatandaşlara TMSF üç maymunu oynamaya devam ediyor. Sanki buradaki insanlar hiç yaşamıyor, adeta hayaletmiş gibi görmezlikten gelinmeye devam ediliyor.

Konut sektörüne devlet kendi eliyle darbe vuruyor

3200 aile eş ve çocukları da sayarsak nerden baksanız 8-10 bin kişi demek. Yerel seçimlere hazırlanılan şu günlerde mağdurlar seslerini daha gür duyurmak zorundalar. Hiç parti özellikle iktidar partisi İstanbul gibi hayati önem taşıyan bir ilde bu kadar mağdurun oy potansiyelini yok sayamaz.

TMSF tarafından 6-7 ay kadar önce yapılan basın toplantısı ile, Alman bir firma ile el sıkışıldığı ve projelere yakın zamanda başlanacağı tarzında açıklamalar yaparak binlerce aileye umut dağıtmışlardı. Gel gelelim bırakın yakın zamanı, imzadan buyana ne bir açıklama, ne de en ufak çalışma yapılmadı. Burada TMSF’ye devredilen projeler yarardan çok zarar getirdi diyebiliriz.

TOKİ ve Emlak Konut GYO  için çerez projeler

Fiyapı ve Dumankaya gibi projeleri TMSF’ye değilde Emlak Konut GYO ve TOKİ, Kiptaş gibi kamu iştiraklerine devredilseydi şuanki mağduriyetlerin hiç biri yaşanmayacaktı. Emlak Konut GYO  Fi-Side Bahçeşehir için bugün çalışma başlatsa 5-6 Ay içinde projelerde ışıklar yanar, yaşam başlamış olur. Bu kadar çözümü basit bir işi yıllarca süren bir mağduriyete dönüştürmek insanlara işkenceden başka birşey değil.

Fi-Side Bahçeşehir ve Dumankaya Mağdurlarının Tek Umudu Cumhurbaşkanı

Konut mağdurları kendileri için yapılan her açıklamada umutlanarak, ha bugün ha yarın diyerek yaklaşık 6-7 yıldır evlerinin teslim edilmesini bekliyor. İşin gerçeği aslında şu! bu konut mağduriyetini sona erdirecek tek kişi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan başkası değildir. Haberi var ya da yok,  işin gerçeği de haberi olmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Sorulması gereken soru aslında ekonomisi, inşaat sektörü ile ivme kazanmış bir ülkede konut mağduriyetlerini engelleyecek bir kurum neden yok? Aslında var ama bu zamana kadar o kadar bakan değişmesine rağmen hiçbiri bu konuyu çözebilmiş değil.

Cumhurbaşkanı bu sorunu çözün diye bir talimat verse emin olun bu mağduriyetler 3-5 ayda biter. Şuan konut mağduru olan aileler bir daha konuta yatırım yapar mı? hiç sanmıyorum. Ticari bir mülk alırlar mı? cevap tabiki de hayır olacaktır.  Ülkemizde ne yazık ki, kanunlar devleti halktan korumak için çıkarılıyor. Vatandaş mağdur edildiğinde verilen cevaplar genelde hep aynı. ” Ev alırken bize mi sordun? ”  ” Firmayı araştırsaydın” gibi abuk subuk baştan savma cevaplarla karşılaşıyoruz.

Devlet halka karşı sorumlu olmalı

Normal vatandaş hangi firmanın ne kadar güvenilir, ne kadar büyük, hangisinin fetöcü, hangisinin örgüt bağlantısı olduğunu bilemez. Hiç bir firma da bir vatandaşa gel benim mali yapımı incele demez. Bir firmayı denetleme görevi devlet kurumlarına aittir. İnşaat projesine ruhsat verip, temel atma törenleri düzenleyen belediye başkanları 30-35 kat yükselene kadar hiç ses çıkarmadıysa burada tek suçlu devlet kurumlarıdır.

Devlet halkın can güvenliğini korumayla mükellef olduğu kadar, mal güvenliğini de korumayla mükellefdir. Biz bu projeye el koyduk deyip senelerce aileleri mağdur etme hakkına sahip değildir.

Biz ev alırken dikkat edilmesi gereken kuralları hatırlatırken, devletin kurumları da kendi personellerine bir firmaya inşaat izni, firma kurma izni verirken nelere dikkat etmesi gerektiğini iyi öğretmesi gerekiyor.

Önüne gelen herkese hadi gel ev yap diyen bir devlet, mağduriyetler yaşandığın da da vatandaşına almasaydın, dikkat etseydin tarzında cevaplar veriyorsa, ülke olarak aşmamız gereken çok sorun var demektir.

Konut alırken dikkat edilmesi gereken kurallara, bundan sonra bir madde de biz ekliyelim bari.

Ev alırken hangi ülkeden ev aldığınıza çok dikkat edin  😀

Yorum yok
  1. Altay diyor

    Super bir yazi. Sahiden de Ev alırken hangi ülkeden ev aldığınıza çok dikkat edin

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.