Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Fi-Side Projesinin Kaderi Fi-island Adasına Bağlı

Fiyapı'nın adası satılmadan proje bitmiyor.

0 52

Fiyapı’nın lanetlenmiş projesi Fi-Side Bahçeşehir projesinin geleceği tamamen Fi-island adasına bağlanmış durumda. TMSF’ye devredildiğinden buyana sağlıklı bilgi alınamayan projede son durum şu şekilde.

Fi-Side Bahçeşehir projesi için çalışmalar devam ediyor. Fakat teslim edilme süresi ile ilgili kimse net bilgi veremiyor. TMSF ne internet üzerinden, ne de telefonla aradığınızda sağlıklı bir bilgi vermiyor. Olaylar nasıl gelişmişti hatırlayalım. Nasılsa bu konutların teslim zamanı bana göre en az 1,5 yıl. Şuan 2017 Temmuz ayındayız. Benim tahminim Fi-Side Bahçeşehir projesinde yaşam 2018 sonu 2019 ilk çeyreğinde ancak başlar. Şimdi kısaca proje mağdurları ne süreçlerden geçti hatırlayalım.

Binlerce konut mağduru yaratan Esenyurt Bahçeşehir bölgesi,  bölgenin en büyük projelerinden olan Fi-Side Bahçeşehir projesi Mayıs 2012’de teslim edilmesi gerekiyordu.  2009 Aralık ayı içinde satışına başlanan proje 36 ay içinde teslim taahhüdü ile satışa çıkmıştı.

Esenyurt’ta yaşanan imar sorunu yüzünden bir çok proje ve firma batmış, binlerce aile mağdur olmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenyur Belediyesi bu mağduriyette en büyük pay sahibi olan devlet kurumları olarak tarihe geçmiş oldular.

Mağdur olan insanların sesini duymamak için 40 takla atan devlet, suçluyu bulmakta gecikmedi.  Konut alırken firmayı araştırmayan vatandaşı suçlu bulan bürokratlar,inşaat firmalarına çalışma iznini verirken, mali yapılarını denetlerken, imar iznini verirken, projeye onay verirken hiç suçu yokmuş gibi bu işin içinden çıktılar. Suçlu nasılsa vatandaş, bürokrat hiç hata yapmaz tabi.

İşin rezalet tarafı yıllarca imar yolsuzluğu var dendi. Peki diyelimki yolsuzluk var! projelere onayı veren belediyeler değil mi? yolsuzluğu vatandaş mı denetleyecek?  Onu da geçelim, 30 -35 kata kadar çıkan proje hiç mi gözlerine görünmedi?  Projeler yükselmiş bitmeye yakın hop dur bakalım fazla kat çıktın.

Sonrası zaten belli tek tek firmalar batmaya insanlar da mağdur olmaya başladı. Kimi firma hiç olmayan projelerden insanları mağdur etti, kimisi de başladığı projeyi bitiremedi veya bitirmesi engellendi.

Fi-Side Bahçeşehir projesi aslında ilk başladığında çok hızlı ilerliyor, fiyatlarıyla da dikkat çekiyordu. Fiyapı TOKİ’den daha uygun ve daha kaliteli proje yaptığı su götürmez bir gerçekti.

Örnek olarak  Fiyaka Esenşehir projesine gidip bir bakın derim 135 metrekare 3+1 olarak inşa edilen projenin kalitesi ortada. Bu kalitede bu daireler çoğu markalı projelerde 600 Bin TL ile 800 Bin TL arasında satılıyor. Daha merkezi lokasyonlarda ise 1 milyon TL ve üzerine çıkıyor.

Fiyapı’nın hikayesi bu daha sonrası malum kayyım atandı proje 2 ,5 yıl çivi çakılmadan atıl olarak kaldı. İnsanlar bu zaman zarfında hakları olan daireleri alamadı. Hem kira ödeyip, hem de kredi ödeyen aileler perişan oldular. Bilmiyoruz belki yuvası dağılan aileler bile olmuştur. Şirket sonraki soruşturmalarda terör örgütü FETÖ bağlantısı nedeniyle TMSF’ye devredildi. Aslına bakarsanız proje yaklaşık olarak 3 yıldır devletin adamları tarafından yönetiliyor.

Koca devlet mağdur olan insanlar için o kadar yavaş davranıyor ki. Sanki projeyi bitirmek imkansızmış gibi umudunu  Garip Ada’nın satışına bağlamış durumda.  İşte sorun burada arkadaşlar. Garip Ada satılmadan proje hızlanmayacak. Bunu söyleyen telefon ettiğnizde TMSF tarafından görevlendirilmiş sekreter bir arkadaş.  Ne zaman ararsanız arayın cevap hep aynı. 5 Ay öncede aynıydı 1 yıl öncede aynıydı. Şimdi de aynı kabaca özetliyorum.

Şuan TMSF projeyi tamamlayıp teslim etmesi için  Fiyapı’nın Garip Adası için müşteri bekliyor. Ada satılırsa para kaynağı ile proje tamamlanacak. Yoksa böyle yavaş yavaş ilerleyecek.  Artık 3 yıl daha mı bekleriz  ucu açık br süreç.

Moralinizi bozmak istemezdim fakat durum bu. Sık sık gidip projeyi kontrol ediyoruz. Yeni duyum alırsak zaten paylaşıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.