Franchising Ne Demek?

0

Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte yayılarak, bugün iş kurma ve iş geliştirme sürecinin önemli bir uygulaması haline gelmiş olan Franchising, kelime anlamına bakıldığında Türkçe ‘de “imtiyaz verme” anlamına gelmektedir.

Franchise ise “imtyaz” demektir. İmtiyaz sahibinin, belli şartlar ve süre çerçevesinde temsilci olmak isteyenlere verdiği haklardır en basit tabiri ile. İş kurmak isteyenler için önerilen sistem, tüm başlangıç sıkıntılarını ortadan kaldırmaktadır.

Üçlü bir markanın kanatları altında olmanın verdiği güven ve destek ile hızla işinizi rayına oturtabiliyorsunuz. Zaten başarılı ve bilinen bir marka olması sebebiyle, ekstra reklam gideriniz ortaya çıkmıyor. Bu sebeple girişimci tercihleri genelde bu yönde olmaktadır.

Başlangıçta aslında bir pazarlama yöntemi olarak ortaya çıkan sistem, üreticilerin ürünlerini pazarlamadan ibaret olmuştur. Bu uygulamanın gösterdiği üstün başarı, zamanlar her sektörde bunun benzerlerinin oluşmasına sebep olmuştur. Zamanla yapılan geliştirmeler ile birlikte bugün iş yaşamında önemli bir başarı sebebidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.