Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Gayrimenkul yatırımları popülariteliğini kaybetmiyor

0 23

Ülkemizdeki gelişmeye paralel olarak değişen yatırım araçlarına rağmen gayrimenkul yatırımları popülariteliğini kaybetmiyor. Geleneksel olarak da devam eden bu dürtü, başımızı sokacak bir ev veya gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz bir arsa gibi yatırımlar hemen hepimizin zihninde vardır. Pe ki; bu gibi yatırımlarda nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

-Eğer yatırımlık bir arsa almayı düşünüyorsak şehrin batısına bakmamız lazım. Dikkat edecek olursa şehirler genelde batıya doğru büyümektedir. Bu nedenle şimdi uzak bir yerde aldığımız arsa kısa zaman sonra değerini çok üstüne çıkacaktır.

-Kamu yatırımlarına doğru dikkat etmemiz gerekiyor. Hastane, köprü ve İdari bina nerelerde projelendiriliyorsa bizimde bu gibi yerlere yakın durmamızda fayda vardır Somut olarak ‘Kanal İstanbul’ Projesinin güzergahı açıklanınca, bölgede ki gayrimenkul da ciddi artışları görebiliyoruz. Reel artışın bu günlerde %20 ler seviyesinde olduğunu duyabiliyoruz.

-Güvenli olarak bilebildiğimiz Yatırımcı şirketlerin ‘ Marka’ projelerine yönelmeliyiz. Topraktan girilebilen bir konut veya ticaret alanı için proje bitiminde bölgeye projenin katacağı değerin yanında geçen zamanın da katkısı unutulmamalıdır. Her ne kadar ekonomik şartlardan dolayı gayrimenkulün amortismanı biraz uzansa da yine de değerlendirmeye değer diye düşünüyorum.

-Gayrimenkul satışların yavaşladığı dönemleri iyi görmek gerekiyor. Her zaman krizde yatırım yapabilen kazanır. Satışların yavaşladığı bu dönemlerde üretici, döngüyü devam ettirmek için müşteriye çeşitli seçenekler sunabiliyorlar. Hatta İnşaat maliyetlerinin yıllık artışı, enflasyon karşısında daha geride kaldığını görebiliriz. Bu nedenle yapılan yatırım kısa vadede sizi kara geçirecektir.

-Eğitim seviyesinin yüksek olduğu bölgeleri seçin. Ekonomik refah arttıkça, bölgedeki hizmet isteği ve konfor isteği de artacaktır. Bu artılardan bizim de yararlanmamız lazım. O halde bu bölgelerde yapacağımız yatırım, bize kazanç olarak geri dönecektir.

Tekin KOÇOĞLU

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.