Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Gayrimenkul en güvenli yatırım aracı oldu

Tüketici 2017'de de gayrimenkul yatırımını güvenli liman olarak gördü

0 31

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu endeksa.com‘un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, 2017 yılında konut sektöründe yaşanan gelişmeleri, kentsel dönüşüm çalışmaları ve altyapı yatırımlarını değerlendirdi.

2017’nin konut sektörü için zor bir yıl olduğunu söyleyen Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, her şeye rağmen Kasım sonu itibarıyla satışlara bakıldığında geçen yılın ilk 11 ayına göre %6 artış görüldüğünü kaydetti.

2016 yılında 1.3 milyon konutun satıldığını belirten Öğüt, TÜİK verilerine göre 2017‘de ilk 11 ay satışlarının 1.276.342 olarak gerçekleştiğini, yıl sonu satışlarının ise geçen yılki adedi geçeceğini vurguladı. Öğüt, ipotekli satışların ise geçen sene olduğu gibi tüm satışların %34‘ünü oluşturduğunu belirtti. Yabancıya yapılan konut satış istatistiklerine bakıldığında ilk 10 sırada İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova, Trabzon, Aydın, Ankara, Sakarya, Muğla ve Mersin‘in yer aldığını ifade eden Öğüt, 2017’de yabancı yatırımcıların özellikle deniz kenarında olan ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bölgeleri tercih ettiğini söyledi.

Konut birçok şehirde %50‘den fazla kazandırdı

Gayrimenkul sektörünün yatırımcısına 2017’de de kazandırdığını ve pek çok ilde konut fiyatlarının %50’nin üzerinde artış gösterdiğini kaydeden Öğüt, şunları belirtti: “30 Büyükşehir Belediyesinde son 5 yıldaki konut satış fiyatları artışı incelendiğinde en büyük artışın %102 ile Aydın’da gerçekleştiği görülüyor. Yabancıların konut satın aldığı ilk 5 il içerisinde yer alan Aydın’da Endeksa.com‘un güncel verilerine göre ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.925 TL, ortalama konut fiyatı 240.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 19 yıl. Ordu da son yıllarda üniversite, ulaşım ve sağlık yatırımları ile adından söz ettiriyor.

Doğası sayesinde yabancı yatırımcının da tercih ettiği iller arasında yer alıyor. Ordu’da son 5 yılda konut fiyatlarında %97 artış görüldü. Endeksa verilerine göre Ordu’da ortalama konut metrekare fiyatı 1.700 TL, ortalama konut fiyatı 228.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 24 yıl. Son 5 yılda konut fiyatlarında en fazla artış görülen üçüncü il ise Bursa.

Uzun yıllardır yabancı yatırımcının göz bebeği olan Bursa’da Osman Gazi Köprüsü ile ulaşımın daha da kolaylaşması gayrimenkul fiyatlarını artırdı. Bursa’da son 5 yılda konut fiyatlarında %90 artış görüldü. Kentte ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.925 TL, ortalama konut fiyatı 274.000 TL, ortalama geri dönüş süresi 18 yıl.

Bursa’dan sonra konut fiyatlarında en fazla artış görülen iller %87 ile Sakarya ve %79 ile İzmir. İzmir, son yıllarda İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı, İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüm nedeniyle gayrimenkul yatırımında öne çıkan şehirlerden. İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ile İstanbul-İzmir arasının 4 saate inmesi ile sahil şeridinde Urla, Çeşme, Seferihisar ve Güzelbahçe’de konut ve arsa fiyatlarında artış görüldü. İzmir’de arsa-arazi yatırımı yapılan ilçelerin başında Çeşme, Urla, Güzelbahçe Karaburun, Kemalpaşa, Torbalı, Menemen ve Seferihisar geliyor. İzmir son 3 yıldır her yıl %5 ve üzerinde net göç hızı olan bir şehir. Bu da gayrimenkul fiyatlarında artışa sebep oluyor. İzmir şehir merkezinde kentsel dönüşümün etkisiyle Bornova, Bayraklı ve Karşıyaka konut yatırımında öne çıkan bölgeler.“ 

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.