Listeleri Karşılaştır

Göcek Tüneli’nde işletme süresi 25 yıla düşürülecek

Göcek Tüneli’nde işletme süresi 25 yıla düşürülecek

Kamuoyunda ‘Deli Dumrul Tüneli’ olarak adlandırılan Göcek tüneli ile ilgili bilgi veren Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, SPK’nın onay vermesi durumunda işletim süresinin 2025 yılına çekileceğini açıkladı.

Yap-İşlet-Devret modeli ile 2006 yılında hizmete açılan Göcek Tüneli’nin ikizinin hala hizmet açılmaması, yüksek geçiş ücreti ve tünelin bakım çalışmaları hakkında sorulan soru üzerine Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu İl Koordinasyon Kurlu üyelerine bilgi verdi.

Dalaman-Fethiye arasındaki süreyi 15 dakika kısaltan 964 metre uzunluğundaki tünelin ikizi de yapılarak tamamlanmıştı. Koordinasyon Kurulu toplantısında sorumluluk alanlarında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Çobanoğlu, Vali Esengül Civelek’in Göcek Tüneli ile ilgili son durum hakkında bilgi isterken, TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı da ücret yüksekliği ve ikiz tünelin son durumunu sordu.

İşletme süresi 25 yıla düşürülecek

2006 yılında hizmete giren Göcek Tüneli’nin yüklenici firması tarafından inşaat dahil işletme süresinin 25 yıl, sürenin 2025 yılına çekilmesi için çalışmaların olduğu ortaya çıktı. Karayolları 13. Bölge Müdürü Çobanoğlu, “Eğer Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onaylarsa yüklenici firmanın işletme süresinde bir kısalmaya gidilecek. Eğer SPK onaylarsa 2015 yılında firmanın işletme süresi dolacak. Ücretlerde indirim konusunda yapabileceğimiz bir şey yok” dedi.

Tünel bakıma alınacak

Göcek ikiz tünellerden halen işletmede olan mevcut tünelin bakıma alınacağını söyleyen Çobanoğlu, “Firmaya onarım yazısı yazdık. 4 ay gibi bir süre bakıma alınacak. Bu konuda da SPK onayı bekleniyor. Onarımın turizm sezonu öncesi yapılmasını talep ettik. Eğer bakım onaylanırsa 15 Mart’tan 15 Haziran tarihine kadar bakıma alınacak. Bu süreçte yapımı tamamlanan ikiz tünellerden ikincisi devreye girecek” dedi

2002 yılındaki sözleşme bağlayıcı

9 Temmuz 2013 tarihinde yapımı başlanan ve tamamlandıktan sonra hizmete açılmayan ikinci tünelin neden hala hizmete açılmadığı yönündeki soruyu cevaplandıran Çobanoğlu, “2002 yılında yapılan bir sözleşme var. Mevcut tüneli işleten firma ile yapılan sözleşmede ‘Gidiş-dönüş ücret alınır’ ibaresi var. Bu sözleşme bağlayıcı” dedi.

img

Emlak Manset

İlgili Mesajlar

1915 Çanakkale Köprüsü’nde son durum!

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenecek 18 Mart Şehitleri Anma...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Üç günde müteahhitler’e para yağdı

Merkez Bankasından geçen Cuma 37 milyar gelmiş, bunun 17 milyarı 3 günde harcanmıştı. 17...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Kabataş-Mahmutbey hattının raylarına ilk vagonlar indirildi

İstanbul'un ikinci, Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metrosu Kabataş-Mahmutbey hattının raylarına ilk vagonlar indirildi.

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.