Emlak Manşet
Emlak Haberleri ve Güncel Konut Projeleri

Günlük kiralık evler için zorunlu hale geldi

0

Günlük kiralık evlere, kiranın banka ya da posta ve telgraf teşkilatı genel müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirildi…

Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde (Seri No: 268) değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile birlikte günlük kiralık evlere kira belgelendirme zorunluluğu getirildi. Buna göre artık günlük kiralık evlerde de kira gelirleri bankaya yatırılacak.

Yeni tebliğin tam metni

“29/7/2008 tarihli ve 26951 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 268)’nin “1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı” başlıklı bölümünde yer alan “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,” ibaresi “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin,” şeklinde değiştirilmiştir.”

İlgili tebliğin eski hali
“1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı
Bakanlığımıza verilen yetkiye istinaden,
– Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,
– İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların
kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya posta ve telgraf teşkilatı genel müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirilmiştir.”

 

HABER: Şegnül KIRMIZITAŞ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın