Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Güvenilir Bir Adalet Sistemi Güçlü Bir Ekonominin Temelidir

0 3

ÖZEL Avukatlık Danışmanlık’ın kurucusu, TÜGİAD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetleme Kurulu Başkanı başarılı Avukat Osman Ertürk Özel, mesleğine dair bilinmeyenleri, adalet alanına dair sorunları ve kariyer hedeflerini MAG Business röportajında paylaşıyor.

Osman Bey, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

İzmirliyim. Ankara’ya Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumak için gelmiştim. Lisans eğitimimin ardından avukatlık stajımı tamamlamamın ertesinde Londra’da bulunan Brunel Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans yaptım. Uluslararası Ticari Tahkim alanında ve daha sonra hakemli dergilerde de yayınlanan bir tez kaleme aldım. Türkiye’ye dönmem ile birlikte kendi avukatlık büromu açmak için çalışmalara başladım ve Ankara’da ÖZEL Avukatlık Danışmanlık’ı kurdum. Halihazırda yerli ve yabancı, gerçek ya da tüzel kişilerden oluşan müvekkillerimize hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri konusunda destek vermeye gayret ediyoruz.

 

Faaliyet alanlarınızdan bahseder misiniz?

 

Ben ilk günden itibaren alanında yetkin akademisyenlerin danışmanlık desteğini ve kendi konularında uzman çalışma arkadaşlarımın katkısını alarak hemen her hukuki alanda hizmet vermek hedefinde olan bir hukuk bürosu meydana getirmeye gayret ediyorum. Şahsen belirli bir hukuk alanında uzman olunmasını destekliyorum. Bu sebeple, kendim de uluslararası ticari tahkim alanında ciddi bir emek verdim. Fakat kurumsal olarak baktığımda, çok daha geniş bir zeminde hukuki destek hizmeti sağlayan bir yapı oluşturduk diyebilirim.

 

Mesleki olarak ticari faaliyetlerinizin dışında herhangi bir çalışmada bulunuyor musunuz ?

 

Ben mesleğini oldukça severek yapan birisiyim. Bu sebeple de bu mesleği yapacak olan benden daha genç arkadaşlarımın yetişmesine katkı bulunmaya özen gösteriyorum. Her yıl Viyana’da dünya çapında bir etkinlik olarak düzenlenen ve dünyanın en prestijli akademik yarışmalarından olan Willem C. Vis. Uluslararası Farazi Tahkim Davası Yarışmaları’nda dilekçe ve duruşma hakemi olarak görev yapıyorum. Aynı yarışmaya hazırlık maksadıyla antrenman yarışmaları da tertipleniyor. Bu antrenmanlarda da duruşma hakemliği yaparak Türk üniversitelerinin öğrencilerine katkıda bulunmaya çalışıyorum. Bir dönem Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin tahkim takımını da çalıştırmıştım.

Uluslararası ticari tahkim alanına ilişkin biraz daha detay vermeniz mümkün mü ?

Tabii ki. Öncelikle tahkimden bahsetmek gerekiyor. Tahkim, bir yargılama metodu fakat bu metot, mahkemelerden bağımsız bir şekilde, genellikle belirli tahkim merkezleri üzerinden gerçekleşiyor. Bu merkezlerdeki uzman kişilerin hakem olarak seçilmesiyle başlayan süreç, herhangi bir yabancılık unsuru bulunduran durumlarda uluslararası tahkimin alanını işgal ediyor. Devletlerin işin içinde olduğu ayrıca bir yatırım tahkimi alanı da var tabii ama esas ve yaygın olan; ticari tahkim. Bu yargılama usulünü tahkim şartıyla sözleşmelerine koyan taraflar, istedikleri yerde, istedikleri dilde, tercih ettikleri hakemler tarafından istedikleri hukuka göre bir neticeye varabiliyorlar. Daha önemlisi ise bu kararlar, bağlayıcı ve hemen dünyanın her yerinde uygulanabilir durumda. Çok daha hızlı ve profesyonel bir yargılama usulünden bahsettiğimizi söyleyebilirim. Ayrıca, şirket sırlarının gizliliği hususunda da normal yargılamaya nazaran büyük avantajları mevcut.

Sektörünüzün çözülmeyi bekleyen sorunları nelerdir?

Toplumdaki adalete karşı olan güvensizliğin giderek artması ve insanların hak arayarak haklarını koruyamayacaklarını düşünmeye başlamaları maalesef ciddi bir mesele. Birtakım fiziki eksiklikler de adalet sisteminin işleyişini aksatıyor elbette; fakat asıl olan adalet sistemine karşı güvenin yeniden temin edilmesi. Bu güveni temin edebilmek için de adalet sistemi içerisinde görev yapan herkesin büyük bir farkındalıkla hareket etmesi gerekiyor. Daha sonrasında ise avukatlık mesleğinin itibarını arttıracak hamlelere ihtiyaç var. Avukatlık sınavı bunlardan biri. Prestijli hukuk fakülteleri ve tam donanımlı hukuk fakültesi mezunları ise diğer olmazsa olmazlar.

Sivil toplum örgütlerinde aktif olarak bulunuyorsunuz, TÜGİAD Ankara’da da denetim kurulu başkanısınız. Buradaki faaliyetleriniz nelerdir ?

Ben dinamik ve demokratik toplumlarda sivil toplum inisiyatifinin mühim bir yeri olduğunu düşünüyorum. “Her şeyi devletten beklememek lazım.” deyişinin bir diğer tezahürü aslında bu durum. Dağınık kitlelerdense teşkilatlı ve hedefi belli yapılar ile sonuç almak çok daha muhtemel. TÜGİAD 32 senelik köklü bir iş insanları derneği. Ankara şubesi ise hiç şüphesiz bu yapının kilit taşı ve üyeleri Ankara ticaretinin önde gelen isimleri. Genç iş insanlarının Ankara’da yaşadığı sıkıntıların tespiti, bunların doğrudan ilgili kurum ve kişilere iletilmesi ve başkente değer katacak olan projelere imza atılması için önemli bir çaba sarf ediyoruz.

Son olarak 2019 Türkiye’sinin ekonomisine ilişkin beklentileriniz nelerdir ?

Zor bir yılı geride bıraktık. Bu sene, ekonomik bir büyümeden ziyade küçülme göstermemiz de ihtimal dahilinde. Seçim öncesinde oluşturulmuş bir seçim ekonomisi mevcut. Piyasanın az da olsa hareketlendiğini söylemek mümkün. Bunun sürdürülebilirliği önemli tabii kii. Tüketici güven endeksi rakamlarına bakılırsa insanlar mevcut Türk ekonomisini güvenilir bulmuyor. Seçim neticesi ne olursa olsun uzun bir seçimsiz dönem bizi bekliyor. Bu ciddi bir avantaj. Bu süreçte kalıcı birtakım hamleler ile piyasadaki tüm oyunculara güven verilmeli. Özellikle de yabancı yatırımcıların özendirilmesi gerekiyor. Bunun ilk şartı da hukuki güvenilirliği yüksek, demokrat, özgür ve dışa dönük bir Türkiye portresi yaratmak. Bu daha önce başarıldı, yine başarılabilir. Ümit etmekten geri durma lüksümüz yok. Çok çalışmalı, çok üretmeli ve iyi pazarlamalıyız.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.