Take a fresh look at your lifestyle.

Her türlü işi yaparım

TOBB’nin Ağustos 2017 verilerine göre ülkemizde kurulan şirket sayısının 48 bin 717 dir. Yalnızca Ağustos 2017 de kurulan Şirket ve kooperatif sayısı 4 bin 841 iken, bunun yaklaşık dörtte biri olan İnşaat Şirket sayısı ise bin 193 tanesi inşaat şirketi olduğu belirtiliyor.

0 38

Bu veriler de belirtilen sayıların ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacağı için memnuniyet verici durumda. Buraya kadar her şey güzel. Karmaşa buradan sonra başlıyor.

Mesela Kurulan Şirktin ne gibi yetkinliği var diye baktığımızda; Şirketin tanımı Ticari Sicil Gazetesinde tarif ediliyor. Öyle ki bir inşaat şirketi, kurulduktan sonra faaliyetine başlarken, hem inşaat yapabildiği gibi, otomotiv sektöründe el atabiliyor, yani bu sektöründe profesyonel olarak yapabiliyor.

Örneğin yüz dairelik bir konutu anahtar teslimi yaparken izolasyonun her türlüsünü de yapabiliyor. Yani Ticari Sicil Gazetesinde tarif edilen her imalatı büyük bir profesyonellikle yapabiliyor. Bir kısıtlama yok, bir yeterliliğe gerek yok, her şeyi yapabiliyor.

Bunu günümüzde çok sorunlu olan Kentsel Dönüşüm Projelerinde görebiliyoruz. Dün kurulan bir şirket bugün kat karşılığı anlaştığı bir inşaatı yapabiliyor. Mevzuat olarak önüne engel çıkmıyor. Sonra yarım kalan-bitmeyen işler nedeni ile mağduriyeti her dönem görebiliyoruz. Sermaye sorgulaması olmayan, teknik kabiliyetinin olup olmadığı aranmadan kontrol mekanizmalarının yetersizliği veya hiç olmayışı bu durumların önünü açmaktadır.

Denetim Mekanizmalarının olmadığı bu piyasa şartlarında Şirketler tarafından yapılan sözleşmeler her zaman şirketlerden yana olduğu mağdurlar tarafından işin zora girmesinde ortaya çıkabiliyor.

Bunun önüne geçilebilmesi için Şirketlerde sınıflandırılmaya gidilmesi gerekiyor. Mesela; belirlenen bir m2 aralığı konularak, buna yetkin olabilen firmalar teklif verebilmesi gibi bir yol seçilebilir. Teknik personelin sayısı ve yetkinliğinin yanında yeterli ekipmanlarının olması zorunluğu getirilebilir. Aksi takdirde her dönemde mağduruyetin yaşandığı haberleri çok okuyor olacağız.

Tekin KOÇOĞLU

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More