Hisseli Arsa Alırken Bu Konulara Dikkat Edin!

0

Arsa alırken en çok dikkat edilmesi gereken konular şüphesiz ki, tapu konusu,  Hisseli arsa alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Özellikle Türkiye ekonomisi gibi gelişmekte olan ülke ekonomilerinde yatırım seçenekleri arasında bulunan gayrimenkul yatırımı, uzun vadede yatırımcısına her zaman kazandıran bir enstrüman oluyor. Kısaca, “taşınmaz mal” olarak tanımlanan gayrimenkuller arasında ise ev, arsa, dükkan ve gemi alım-satımı sayılıyor.

Gayrimenkul yatırımları arasında bulunan arsaya yatırım yaparken, tüm gayrimenkul yatırımlarında olduğu gibi önceden kısa bir araştırma yapmak gerekiyor. Özellikle arsanın hisseli arsa olup olmadığı alım-satımlarda büyük önem taşıyor.

Hisseli Arsa Nedir?

Eğer bir arsanın tapuda görünen birden fazla, yani en az iki sahibi varsa o arsa hisseli arsa olarak tanımlanıyor. Bir arsanın çok sayıda maliki olabiliyor. Tapuda hissedar olarak görünen bu maliklerin ortak kararı ile arsanın tamamı tek bir kişiye satılabileceği gibi tek bir hissedar sadece kendi payını da bir başkasına satabiliyor.

Ancak hisseli arsa satışı yapılırken kanunlar öncelikle diğer hissedarların hakkını koruyor. Eğer hissedar sadece kendi payını bir başkasına satmak istiyorsa öncelikle satışı diğer hissedarlara sunması gerekiyor. “Şufa Hakkı” olarak tanımlanan bu hakka göre isterse diğer hissedarlar, satışa sunulan payı öncelikli olarak satın alabiliyor.

Hisseli Arsa Alım-Satımında En Önemli Bir Detay

Hisseli arsa almak istediğinizde bilmeniz gereken en önemli konu; şufa hakkının hiçbir zaman ortadan kalkmayacağı. Yani diğer hissedarlar, kendi hissesini satmak isteyen hissedara bu hisseyi almak istemediklerine dair yazılı beyan dahi vermiş olsalar şufa hakları ortadan kalkmıyor. Hisseli arsa satın alırken bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Şufa hakkının hiç kaybolmamasının nedeni ise kanunlara göre bu hakkın satış gerçekleştikten sonra ortaya çıkması olarak gösteriliyor. Şufa hakkı ancak hissedar kendi hissesini diğer hissedarlardan birine satarsa ortadan kalkıyor.

Buna göre hisseli arsa satışı gerçekleştikten sonra diğer hissedarlar veya bunların varisleri şufa haklarını kullanmak istediklerini beyan ederek satışın iptali için dava açabiliyor. Diğer hissedar veya varislerinin 3 ay içinde dışarıdan hisseli arsayı satın alan kişiye parasını geri vererek hisseyi geri alma ve anlaşamazlarsa 2 yıl içinde de dava açma hakları bulunuyor.

Hisseli Arsa Alırken Tapu Sicil Müdürlüğü’nde ve Noter’de Yapılacak İşlemler

Hisseli bir arsayı satın alırken mutlaka ilgili Tapu Sicil Müdürlüğü’ne ve notere giderek ilgili arsanın satın almak istediğiniz bölümünün sınırlarını belirlemeniz gerekiyor. Parsel tespitinin yapılması, daha sonra sorun yaşamanızı engelliyor. Ancak eğer diğer hissedarlar tarafından şufa hakkı davası açılırsa bir avukattan destek almanız gerekiyor.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26