İki Almandan Biri Türkiye’de Tatil Yapmayacak!

Alman medyasında Türkiye aleyhinde olumsuz haberlere her gün bir yenisi ekleniyor

0

Alman ‘Welt am Sonntag’ ve ‘Bild’ gazeteleri Türkiye ile yaşanan gerginliğin turizme yansımalarını sayfalarına taşıdı.

İki gazetede konuyla ilgili haberlerde, daha önce Türkiye’ye gidecek iki kişiden birinin son gelişmeler üzerine bu kararlarını değiştirdiği belirtiliyor.

Türkiye Alman medyasının manşetlerinde

Bu arada Alman medyasında Türkiye aleyhinde olumsuz haberlerin arkası kesilmek bilmiyor.

Bugün piyasaya çıkan ‘Welt am Sonntag’ ve ‘Bild’ gazetelerin manşetlerinde yine Türkiye vardı. Alman Bild gazetesi manşetinde her iki Alman’dan birinin artık Türkiye’de tatil yapmayacağını yazdı. Bild gazetesi Alman halkın yüzde 76’sın Alman hükümetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı tutumunu sertleştirmesinden yana olduğunu yazdı.

Haberde tatil ülkesi olan Türkiye’nin artık bir çekiciliği kalmadığı, yapılan kamu anket sonucuna göre Alman halkın yüzde 49’u Türkiye’de tatil yapılamayacağı görüşünde olduğu belirtildi.

Gazete Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmeier ile yapılan iki sayfalık röportajın manşetinde “Türkiye’nin davranışı kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“6.800 Alman şirketinin durumu tehlikede”

Welt am Sonntag’ gazetesi ise “Seehofer Türkiye’ye Mali Yardımların Kesilmesini İstiyor” manşetini kullandı. Haber’de Bavyera Başbakanı (CSU) partisinden Horst Seehofer AB’in Türkiye’ye yapacağı mali yardımların kesilmesini desteklediğini yazdı. Ayrıca Türkiye’de 9,2 milyar Euro değerinde 140 bin istihdam sağlayan 6 bin 800 Alman şirketin durumunun tehlikede olduğu yazıldı.

Türkiye dostu cumhurbaşkanı da

Türkiye ile Almanya arasında yüksek gerilim sürerken Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de , Merkel hükümetinin Türkiye’ye yönelik olarak benimsediği sert tutumuna destek verdi.

DW İngilizce’ye göre, kamu tv kanalı ZDF ile bir mülakat yapan Steinmeier, Türkiye’de “birçok kişinin baskı altında olduğunu” savunarak “Bunu tolere edemeyiz. Durması için anlamlı bir mesaj göndermek aynı zamanda vatanımız için bir öz saygı meselesidir” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı olmadan önce Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Ankara ile yakın ilişkilerle dikkat çeken Steinmeier, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Almanya’daki Türklere hitaben yazdığı mektubunu olumlu karşıladığını ortaya koydu.

Steimeier “Ülkede yaşayan Türk kökenli 3 milyon kişinin (iki ülke) hükümetlerin birbirine karşı aldıkları gittikçe daha hasmane tutum nedeniyle şaşırmalarını anlayabildiğini” de söyledi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz