Take a fresh look at your lifestyle.

İmar barışı

8 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren İmar barışı için müracaatlar tam gaz devam ediyor. Son açıklamalara göre başvuranların sayısı 3 milyona yaklaştı.

0 6

 

Aslında malikler için bir fırsat.  Her ne sebepten olursa olsun devletle bir şekilde davalık olan yapıların temizlenmesi ve mahkemelerin işi yükün azalması ve mevcut durumun kayıt altına alınması içinde iyi bir başlangıç.

Olumlu yanların yanı sıra, bazı suistimallerin yaşandığına dair belirtilerde yok değil.

Bu başvuru sürecinde gözlemlediğim bir durum;  kaçak yapılaşmanın hızlandığı yönündedir. Yasa 31 Aralık 2017 den önceki yapıları kapsadığı halde, belirtilen tarihten bu yana ruhsatsız yapıların veya ilavelerin hız kazandığı konuşulmaktadır.

Sorumlu olan yerel yönetimlerin veya merkezi yönetimlerinin sanki kaçak yapılara kulak tıkadığı yönüne çevremizde bazı gelişmelerin yaşandığı gözlemlenmektedir. Mevcut yapısının üstüne kaçak kat çıkanlar mı dersin, Çatı aralarını bağımsız bölüm olarak düzenleyenler mi dersin, hatta şehir merkezlerine uzak noktalarda sıfırdan bina yapanlar mı dersin. Her türlü fırsatı değerlendirmede üstümüze yoktur.

İmar Barışında İzlenmesi Gerek Yol

Yasanın tanıdığı süre 31 Ekim 2018 tarihinde son bulacak. Başvuru yapmadan önce mutlaka bir Mimarlık bürosundan danışmanlık almak ilerde doğa bilecek sorunları ortadan kaldıracaktır.

Mesela şiddetle tavsiyem e-devlet üzerinden başvuru yapmadan önce yetkin bürolardan bir Proje hizmeti alınmalıdır. Burada bağımsız bölümlerin net olarak belirtilmesi veya zaman içinde yapılan Cins tahsisi konusu ve Toplam İnşaat alanını net olarak belirlenmesine yardımcı olacaktır. Bir proje üzerinde yapılacak olan İmar Barışı müracaatı, beyanların doğruluğunu ispat edecektir.

Peki; Daha Sonra…

Ya sonra ne olacak. Mütemadiyen birkaç yıl sonra tekrar af mı gündeme gelecek. İmar barışı sonrası kaçak yapılaşmaya karşı alınacak ceza-i müeyyideler daha caydırıcı olması noktasında toplumda bir mutabakat var.

Mevcut yasaların kaçak yapılaşmanın önüne geçmesinde yetersiz olduğunu  söylemeye gerek var mı?…

 

 

Tekin KOÇOĞLU

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More


Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26