Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

Tamamlanmamış ya da henüz başlanmamış bir ev almak için konut kredisine başvurmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gerekenleri anlattık

0 25

Konut kredisine başvurmayı düşünenler, kredi araştırması yapmadan önce almak istedikleri evin krediye uygunluk durumunu da iyice araştırmalı. Uzun vadeli geri ödeme planıyla kira öder gibi ev sahibi olma imkanı tanıyan konut kredisini almak için evin bazı şartlara uyması gerekiyor.

Öncelikle söylemeliyiz ki, krediyle ev almak için yine de bir miktar paraya ihtiyacınız oluyor. Evin tamamını krediden temin ettiğiniz parayla alamıyorsunuz. Eksperler, almak istediğiniz evin değerini belirliyor ve sizin bu değerin %20’sini peşinat olarak vermeniz gerekiyor.

İnşaatın tamamlanma durumu da yine eksperler tarafından belirleniyor. Eksperler, inşaattın durumuna göre belirli oranlarda puanlama yapıyor ve elde ettikleri sonuçlara göre inşaatın tamamlanma yüzdesini belirliyorlar. Bankalar genel olarak kat irtifak tapusu olan ve ekspertiz raporuna göre inşaatın ortalama olarak yüzde 80’inin tamamlandığı yapılara kredi vermeyi tercih ediyorlar.

 

Proje Evler İçin Nasıl Konut Kredisi Alınır?

%80’den azı tamamlanmış ya da inşaatına başlanmamış konutlar için proje sahibinin herhangi bir bankayla anlaşma yapıp yapmadığını öğrenmelisiniz. Bir bankayla anlaşması olan projeler için o bankadan kredi alınabiliyor. Projeyle anlaşan bankalar projenin bitiş anına kadar da sorumluluk taşıdıkları için bu durum sizin için de avantaj sağlıyor.

Bir Konut İnşa Sürecinde Hangi Belgeleri Almalı?

Parsellerin durumunu gösteren imar durum belgesi, belediyenin onayladığı proje onayı, yapı ruhsatı, temel üstü ruhsatı, bağımsız bölümlerin arsa paylarının belirlenmesi ve tapuda ayrı ayrı işlem görebilmesini sağlamak adına inşaata verilen belge olan kat irtifakı, iskan izni ve kat mülkiyeti, konutun sahip olması gereken belgeler olarak sıralanabilir.

Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir Mi?

Bankaların evi ipotek altına almaları için tapuya ihtiyaçları oluyor. Evin yalnızca arsa tapusu varsa, bu bankalar için yeterli olmuyor. Ancak, başka bir evi teminat olarak gösterirseniz, banka bunu kabul edebiliyor.

Konut Kredisi Almanın Koşulları Neler?

Bankalar, konut kredisi verdikleri eve ipotek koyarak teminat altına aldıkları için genel olarak konut kredisi almak daha kolay olsa da yine de bazı koşullara uymanız bekleniyor. Yüksek tutarlı ve uzun vadeli olan bu kredi türü için de gelir durumunuz ve kredi notunuz önem taşıyor. Kredi karşılaştırma yaparak bütçenize en uygun geri ödeme planını seçmenizde fayda var.

Konut Kredisi Başvuruları Nasıl Değerlendiriliyor?

Bankaya sunmuş olduğunuz form bilgileri, kredi siciliniz, gayrimenkulün nitelikleri ve kredinin büyüklüğü göz önünde bulundurularak banka size konut kredisi için onay veya ret cevabı veriyor. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için bu yazımıza bakabilir, konut kredisiyle ilgili tüm bilmek istediklerinizi SORU-CEVAP kısmımızdan bize sorabilirsiniz.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.