İnternet on-demand devrimini yaygınlaştırıyor

0

Geleceğin iş modeli olan esnek işgücüne öncülük eden Expertera’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Alp Sezginsoy, dünyada ve Türkiye’de on-demand sektörünün hızlı bir yükselişte olduğunu, dijitalleşmenin ise sektöre ivme kazandırdığını vurguluyor.

Dijital çağın, talep-üzerine (on-demand) ekonomi ve esnek işgücü modeline hızlı ve kolay erişim sağladığını ifade eden Expertera Kurucu Ortağı ve CEO’su Alp Sezginsoy, aynı zamanda kaynakların paylaşılarak kullanımını teşvik ettiğini kaydediyor.

On-demand devriminin yaygınlaşmasına internet devriminin büyük katkı sağladığını belirten Sezginsoy, internetin sadece üretim metodunun değil, işgücü ve yetenek dağılımındaki değişimin de habercisi olduğunu dile getiriyor.

İş dünyasında çalışmanın evrimine bakıldığında şu an ABD’de freelancer’ların toplam işgücünün %35’ine ulaştığını ve 55 milyon çalışanı kapsadığını söyleyen Sezginsoy, çalışanların toplam kazancının 1 trilyon dolar olduğunu ifade ediyor. Freelancer’ların %65’inin tam zamanlı bir işe geçmeyi tercih etmediğini belirten Sezginsoy, bu çalışanların %75’inin aradığı işleri online platformlar üzerinde bulduğunu kaydediyor.

Türkiye’de ise McKinsey’in raporuna göre 2025 itibariyle 800.000 çalışanın online yetenek platformlarında çalışacağını belirten Sezginsoy, bu oranla 41 milyar dolarlık hacme ulaşılmasının beklendiğini söylüyor. Sezginsoy, Deloitte’in araştırmasına göre bugün Türkiye’de Y kuşağı çalışanlarının %40’ı, global ölçekte ise %31’inin freelance çalışmayı tercih ettiğine dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.