Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İstanbul Kaçak Yapı Cenneti

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’daki konutların yarısının kaçak olduğunu söyledi.

0 8

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’daki konutların yarısının kaçak olduğunu söyledi.

İmar Barışı’nın vatandaşa birçok faydası olduğunu belirten Aşa, “Bu yasadan faydalananlar, bugüne kadar herhangi bir abonelik alamamışlarsa, her türlü alt yapıdan yararlanmaya başlıyorlar. Haklarında devam eden bir mahkeme süreci varsa, bu ortadan kalkıyor. Bir yıkım kararı varsa, iptal oluyor” dedi.

Aşa, İstanbul’da binaların yüzde 50’ye yakının kaçak olduğunu vurgulayarak, ,”3 milyona yakın binanın mülkiyet hakları, bağımsız bölümleri belli değil veya kayıtları hiç yok. İstanbul’un hemen hemen her ilçesinde kaçak yapı var. Ama bu yapıların en yoğun olduğu ilçeler Şişli Gülbağ, Fulya’nın bir kısmı, Kağıthane’nin birçok mahallesi, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Esenler, Güngören gibi hangi ilçeye gitsek önümüze bu yapılar çıkıyor” diye konuştu.

“Çözüm için komisyon kurulsun”

Sorunun çözümü için komisyon kurulması önerisinde bulunan Aşa, “Emlakçısı, şehir plancısı, hukukçusu yani gayrimenkul ile ilgili kim varsa uzmanların oluşturduğu bir komisyon olmalı. Bu süreç iyi yönetilirse vatandaşa faydası var, kayıt dışı binası kayıt altına alınacak, cezalar affediliyor, hakkında açılan dava varsa mahkemesi devam ediyorsa düşüyor, hakkında kesilen ve ödenmeyen ceza varsa bu affediliyor” şeklinde konuştu.

Aşa, kayıt dışında olan evler yüzünden kentsel dönüşümün de sağlıklı bir şekilde yürütülemediğini aktararak, “İmar Barışı’yla ekonomi canlanacak. Eski evlere bankalar kredi vermiyordu; kayıt altına alındıktan sonra alabilecekler. Gayrimenkul sektöründe 200’den fazla alt ve yan sanayiye iş sağlayan sektör var, bunların başında bankacılık sektörü geliyor ki bu yasal süreç ilgili sektörlerin canlanıp iş yapması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

İmar Barışı süreci…

Başvurular sadece e-devlet üzerinden yapıldığını hatırlatan Aşa, şöyle devam etti:

“Faydalanmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden İmar Barışı kısmına girip soruları cevaplıyor. Bu barış kapsamında istediğiniz gayrimenkulün, ada, parsel, adresi, imar bilgilerini giriyorsunuz. Daha sonra yapmak istediğiniz işlemi seçiyorsunuz. Kayıt dışı olan neyiniz varsa, talebinizi de yazıyorsunuz. Sonra sistem sizi yönlendiriyor. Binanın bulunduğu bölgenin Emlak Vergisi’ne esas bedelini öğreniyorsunuz, örneğin 2 bin lira, binanız veya bağımsız bölümünüz 100 metrekare, sistemden binanın cinsine bakıyorsunuz, betonarme mi? yığma mı? ahşap mı? Bina betonarme ise, sistemde birim fiyatları var. 100 metrekarelik binanın maliyet bedeli de sistemde var onu hesaplıyorsunuz, metrekare birim fiyatı bin 500 lira diyelim. 100 ile bin 500’ü çarpıyoruz 150 bin lira ediyor. Ardından 2 bin lirayı da 100 metrekare olduğu için 100 ile çarpıyoruz 200 bin lira da arsa değeri yapıyor. Arsa değeri ile bina değerini topluyoruz 350 bin lira ediyor. Bunun yüzde 3’ünü yani 10 bin 500 lirayı İmar Barışı kapsamında devlete ödüyorsunuz”

Nizamettin Aşa, konuya çok hakim olmayan vatandaşların ödemeleri mutlaka kendilerinin yapması gerektiğini ve büyük firmalardan sadece danışmanlık hizmeti almalarını tavsiye etti.

Aşa, “Dolandırıcılık yapılabilir, vatandaşlar araya çok fazla aracı almadan, kurumsal büyük bir firmaysa danışmanlık alabilir yetkili Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Bakanlığın ilgili birimleri destek oluyor. Kendilerinin yapmasında fayda var. Başvurular 31 Ekim’de sona erecek, ödemeler ise 31 Aralık’ta bitiyor” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: DHA

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.