İstanbul’un Kuzeye Göç Planı

0

İstanbul’da E-5 karayolu ile Marmara Denizi arasına sıkışan nüfusun kuzeye kaydırılmasının amaçlandığı belirtiliyor.

İstanbul’da yaşam artık şehrin kuzey bölümüne taşınmaya başladı. Uzmanlar, şehir merkezindeki yetersizliklere karşı son yıllarda başlayan kentsel dönüşüm hamlesinin hem depreme hem de konutların şehrin belirli bir bölümde sıkışıp kalmasının doğurduğu sonuçlara çare olabileceğini ifade ediyor. Merkezin yenilenirken fiyatların da yükseleceği tahmininde bulunan uzmanlar, nüfusun büyük bölümünün İstanbul’un kuzeyinde yerleşime başlayabileceğini söylüyor.

NEDEN KUZEY?

Habertük’te yer alan habere göre, yapımı devam eden yeni havalimanı ve üçüncü köprü ile Kanal İstanbul projelerinin kuzeyde başlayan yerleşim hareketini tetiklemesi bekleniyor.

İhlas Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Mehmet Erhan Değerli de İstanbul’un kuzeye doğru genişlediğini belirterek, devletin 10 yıllık master planında İstanbul’da E-5’in güneyinde yaşayan 2 milyon insanın, E-6’nın kuzeyine taşındırılmasmın planlandığını kaydetti.

Değerli, 10 yıllık master planda E-6’nın kuzeyine doğru taşınılmasının en büyük nedeninin deprem gibi olası tehlikelerden halkı korumak olduğunu ifade ederek, “Bu planda 2 milyon kişinin genel olarak daha oturulabilir, yaşanabilir alanlara taşınmasının amaçlanıyor” dedi.

‘YATIRIMLARA DEVAM’

Değerli, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini kınayarak, “İhlas Yapı olarak yatırımlarımıza 2016 ve sonrasında büyük ve nitelikli projelerle devam edeceğiz. Biz ülkemize ve dinamiklerine güveniyoruz.” şeklinde konuştu.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz