Emlak Manşet
Emlak Haberleri ve Güncel Konut Projeleri

Kaçak kat için ruhsat alınır mı?

Kaçak kat cezası ne kadardır?

0

Kaçak kat ya da yapı için ruhsat alınması eğer yapı belediye sınırları içerisinde yer alıyor ise belediyelerce, eğer belediye sınırları dışında ise valilikler aracılığıyla gerçekleştirir.

Arazinin Ruhsat alma işleminin gerçekleştirilebilmesi için yapının bulunduğu arazinin tapusunun yapı sahibine ait olması gereklidir. Hisseli arsalarda, arsadaki hak dağılımı bilinemeyeceği için ruhsatlandırma işlemi yapılamaz. Bu nedenle hisseli arsalarda, hissedarlar arasında ayırma işleminin tamamlanması gerekmektedir.

Kaçak kata ruhsat çıkarmak için yapının tapu sahiplerince belediye ya da valiliklere başvurularak işlemlere başlanır.

Ruhsat alınmadan ya da ruhsata, ruhsat eki etüt,proje ve imar mevzuatına aykırı olarak yapılan yapının sahibine, yapı müteahhidine, aykırılığı bildirmeyen fenni mesullere, yapının niteliklerine,çevreye olan etkisine göre 500 TL’den az olmamak üzere idari para cezası uygulanır.

Kanun içerisinde bulunan durumlara özel olarak hesaplanacak olan cezalardan ayrı olarak bu durumlardaki özel şartlara göre, yapı veya parsel sahibine, harita,plan etüt ve proje müelliflerine, fenni mesullere, yapı müteahhidine, şantiye şefine ilgilerine göre 2.000 TL, neden oldukları durumun çevre ve sağlık şartlarına aykırı olması durumunda 4000 TL, can ve mal emniyetini tehdit etmesi durumda 6000 TL idari para cezası verilir. Yapının ve yapı çevresinde bulunan diğer yapıların durumlarına göre bu cezalar çeşitlilik gösterir

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.